Čína: 5 lidí obviněno za prodej ledviny kvůli iPhonu

Reuters ČTK Reuters, ČTK
9. 4. 2012 7:30
Mladíkovi, který svoji ledvinu prodal, teď druhá druhá selhávat

Peking - Pět lidí bylo v jižní Číně obviněno z úmyslného ublížení na zdraví v souvislosti s případem sedmnáctiletého mladíka, který před rokem prodal vlastní ledvinu, aby si mohl koupit vytoužený iPhone a iPad.

Teď má sle zdravotní problémy, protože jeho druhá ledvina začala selhávat. Informovala o tom agentura Reuters.

Jak upřesnila oficiální čínská tisková agentura Nová Čína, mezi pěticí obviněných je i chirurg, který mladíkovi ledvinu odebral. Podle žalobce z jihočínského města Čchen-čou v provincii Chu-nan dostal jeden z obviněných 220 tisíc jüanů (v přepočtu asi 658 tisíc korun), aby nelegální transplantaci zařídil.

Mladík z této částky dostal jen 22 tisíc jüanů. O zbylou částku se zprostředkovatel rozdělil s chirurgem a dalšími zaměstnanci nemocnice, kde operace proběhla. Kupec a příjemce ledviny známý není.

Chlapec pochází z provincie An-chuej, která patří k nejchudším v Číně. Obyvatelé odtud často odcházejí a snaží se hledat lepší život kdekoli jinde. Za peníze, které dostal za ledvinu, si koupil iPhone a iPad. Když se ho matka ptala, odkud na ně vzal, přiznal, že prodal vlastní ledvinu.

Produkty firmy Apple jsou v Číně nesmírně populární a žádané, ovšem cenově jsou pro mnoho obyvatel nedostupné.

Obchod s lidskými orgány Čína zakázala v roce 2007. V zemi je ale chronický nedostatek dárců, což znamená, že jen zlomek těch, kdo by orgán potřebovali, ho skutečně dostane. To vede movitější obyvatele k "transplantační turistice", kdy pro orgány cestují do zahraničí, anebo snaze sehnat potřebný orgán na černém trhu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a místo toho zavést sazby 15 a 23 procent

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat zaměstnancům hrubou mzdu sazbou 15 procent a u příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy sazbou 23 procent. Svůj návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, který má v úterý projednávat Sněmovna.

Babiš v důvodové zprávě uvádí, že navrhované snížení daňového zatížení práce je zamýšleno pouze na dva roky. O definitivním daňovém režimu a výši sazeb se podle něj rozhodne podle aktuálního ekonomického a fiskálního vývoje.

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy