Čína: 5 lidí obviněno za prodej ledviny kvůli iPhonu

Reuters ČTK Reuters, ČTK
9. 4. 2012 7:30
Mladíkovi, který svoji ledvinu prodal, teď druhá druhá selhávat

Peking - Pět lidí bylo v jižní Číně obviněno z úmyslného ublížení na zdraví v souvislosti s případem sedmnáctiletého mladíka, který před rokem prodal vlastní ledvinu, aby si mohl koupit vytoužený iPhone a iPad.

Teď má sle zdravotní problémy, protože jeho druhá ledvina začala selhávat. Informovala o tom agentura Reuters.

Jak upřesnila oficiální čínská tisková agentura Nová Čína, mezi pěticí obviněných je i chirurg, který mladíkovi ledvinu odebral. Podle žalobce z jihočínského města Čchen-čou v provincii Chu-nan dostal jeden z obviněných 220 tisíc jüanů (v přepočtu asi 658 tisíc korun), aby nelegální transplantaci zařídil.

Mladík z této částky dostal jen 22 tisíc jüanů. O zbylou částku se zprostředkovatel rozdělil s chirurgem a dalšími zaměstnanci nemocnice, kde operace proběhla. Kupec a příjemce ledviny známý není.

Chlapec pochází z provincie An-chuej, která patří k nejchudším v Číně. Obyvatelé odtud často odcházejí a snaží se hledat lepší život kdekoli jinde. Za peníze, které dostal za ledvinu, si koupil iPhone a iPad. Když se ho matka ptala, odkud na ně vzal, přiznal, že prodal vlastní ledvinu.

Produkty firmy Apple jsou v Číně nesmírně populární a žádané, ovšem cenově jsou pro mnoho obyvatel nedostupné.

Obchod s lidskými orgány Čína zakázala v roce 2007. V zemi je ale chronický nedostatek dárců, což znamená, že jen zlomek těch, kdo by orgán potřebovali, ho skutečně dostane. To vede movitější obyvatele k "transplantační turistice", kdy pro orgány cestují do zahraničí, anebo snaze sehnat potřebný orgán na černém trhu.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy