Přibývá ruských žen, které jezdí rodit na Floridu. Chtějí pro své děti americké pasy

ČTK ČTK
29. 3. 2019 6:14
Každý rok stovky těhotných žen z Ruska cestují do Spojených států, aby zde porodily a jejich dítě mohlo získat americké občanství a všechny výhody s tím spojené, napsala agentura AP.
Florida je populární mezi Rusy nejen kvůli podnebí, ale i kvůli velké ruskojazyčné komunitě. Na snímku pláž v Miami.
Florida je populární mezi Rusy nejen kvůli podnebí, ale i kvůli velké ruskojazyčné komunitě. Na snímku pláž v Miami. | Foto: Shutterstock

Platí přinejmenším 20 000 dolarů (asi 460 000 Kč) a občas i více než 50 000 dolarů (asi 1,14 milionu Kč) zprostředkovatelům, kteří se postarají o cestovní doklady, ubytování a pobyt v porodnici, často na Floridě. Náklady jsou vysoké, ale děti budou odměněny příležitostmi a výhodami, které jsou jejich vrstevníkům v Rusku nedostupné. Jednou se to může hodit i rodičům. Výši nákladů může mírnit floridské podnebí a luxusní péče, tolik odlišná od neutěšeného stavu v ruských porodnicích.

Prezident Donald Trump se vyslovil proti ustanovení ústavy Spojených států, která dává právo nabýt americké občanství narozením na americké půdě. Slíbil, že tuto praxi ukončí, ačkoliv právní experti se přou o to, zda to skutečně dokáže.

Rusky jsou ve vlně "porodní turistiky", v níž jsou silně zastoupeny i ženy z Číny a Nigérie. Ačkoliv se vyskytly případy zatčení operátorů agentur porodní turistiky kvůli podvodům s vízy či daňovým únikům, přicestovat do USA kvůli porodu je v zásadě legální. Rusky, které AP zpovídala, tvrdily, že své záměry čestně oznámily ve vízovém dotazníku a že i ukázaly smlouvy s lékaři a klinikami.

Nejsou k dispozici přesné údaje, kolik cizinek cestuje do USA kvůli porodu. Nevládní organizace Centrum pro imigrační studia, naladěná proti přistěhovalectví, odhaduje, že v roce 2012 porodilo v USA přibližně 36 000 cizinek, které následně odcestovaly.

Ruský kontingent je zjevně veliký. Anton Jachmenev ze společnosti Miami Care, která tyto cesty organizuje, řekl AP, že ročně využije jeho služeb asi 150 ruských rodin a že jen v této oblasti působí asi 30 podobných společností. Jižní Florida je populární mezi Rusy nejen kvůli podnebí, ale i kvůli velké ruskojazyčné komunitě. Městu Sunny Isles Beach u Miami se dokonce přezdívá "Malá Moskva".

"Za 30 000 dolarů (asi 684 000 Kč) bychom nemohli našemu dítěti koupit byt anebo udělat pro něj něco pořádného. Ale mohli jsme mu dát svobodu. A to je super," říká Olga Zemljanajová, která v prosinci porodila dceru a zůstala na jihu Floridy, dokud dítě nedostalo pas USA.

Americký pas skýtá mnoho výhod. Jakmile dítě dosáhne 21 let, může požádat o "zelenou kartu" pro své rodiče. Dává také držiteli více možností cestovat než pas ruský: Američané se mohou bez víz podívat do více než 180 zemí, Rusové pouze do 80. Cesty do USA s ruským pasem často vyžadují náročný pohovor kvůli udělení víz. Jen dojednat si schůzku na pohovor může trvat měsíce.

Někteří Rusové se bojí, že napětí mezi Moskvou a Západem by mohlo omezit cestování. "Kvůli narůstajícímu konfliktu se lidé chtějí preventivně zabezpečit před možností, že by zavřeli hranice. Člověk by měl mít pas jiné země, aby mohl odejít," míní novinář Ilja Žegulev z ruského serveru Meduza se sídlem v Lotyšsku, velmi kritického vůči Kremlu. Loni Žegulev prodal dvě auta, aby mohl zaplatit cestu do Kalifornie, kde jeho žena porodila.

Trump se loni na podzim zmínil, že uvažuje o opatřeních, která by zrušila udělování amerického občanství dětem narozeným cizincům na americkém území. Žádná opatření ale přijata nebyla.

Nevládní organizace na ochranu občanských práv American Civil Liberties Union a i bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, který obvykle podporuje Trumpa, míní, že tuto praxi nelze na pokyn ukončit. Spolky, které se zasazují za omezení přistěhovalectví, tvrdí, že je to škodlivá praxe. "Je to výsměch občanství," zdůraznil ředitel Centra pro imigrační studia Mark Krikorian.

Zemljanajová strávila v nemocnici dvě noci a pochvalovala si, že to bylo "jako v dobrém hotelu". Na rozdíl od ruských porodnic ji překvapilo, že ji americká sestra dala vybrat z jídelníčku: "Když řekla, že mají jako zákusek čokoládový dort, myslela jsem, že jsem v ráji."

Většina rodin, které si mohou dopřát Jachmenevovy služby, má měsíční příjem vyšší než 300 000 rublů (asi 106 000 Kč), což v Americe představuje průměr, ale v Rusku desetinásobek průměrné mzdy. Jachmenev čeká, že zájem o porodní turistiku poroste. Jeho byznys zažil propad, když rubl v roce 2015 ztratil polovinu ze své hodnoty, ale "teď se to vrací zpět".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy