Čím chudší lidé jsou, tím jsou pobožnější, tvrdí výzkum

Zahraničí Zahraničí
7. 9. 2010 8:00
V Asii, Africe a na Blízkém východě je pro lidi víra důležitější než v Evropě
Foto: Reuters

Praha - Dá se říci, že v chudých zemích je pro lidi důležitější náboženství a víra právě proto, že jsou chudí?

Nový průzkum Gallupova ústavu naznačuje, že na tom může něco být.

Ústav vyzpovídal lidi ve 114 zemích světa a ptal se, zda náboženství hraje v jejich životě důležitou, nebo naopak malou roli.

Výsledek? Důležitou roli hraje většinou v zemích, kde HDP na osobu ročně nepřesahuje dva tisíce dolarů. V této skupině zemí označuje náboženství za podstatné pro svůj život v průměru 95 procent.

Naproti tomu v bohatých státech s HDP od 25 tisíc dolarů na osobu se stejně vyjadřuje pouze 47 procent osob.

"Souvislost mezi prožíváním víry a socioekonomickou situací v jednotlivých zemích je značná," uvádí se ve zprávě ústavu.

Přes 99 procent odpovědí, znějících "důležitou roli," zaznělo například v Bangladéši, Indonésii, Jemenu, Srí Lance. Pro více než 96 či 97 procent lidí je víra v Boha zásadní například v Egyptě, Maroku, Afghánistánu, Thajsku, Kambodži či na Filipínách.

Muslimští poutníci ve Velké mešitě v Mekce.
Muslimští poutníci ve Velké mešitě v Mekce. | Foto: Reuters

V západních zemích je míra religiozity podstatně menší než v Asii, Africe či na Blízkém východě.

Z členských států Evropské unie nejvíce lidí považuje náboženství za podstatné na Maltě (86 procent), Rumunsku (84 procent) a Polsku (75 procent).

V řadě evropských zemí jsou ale lidé, považující víru za důležitou součást svého života, v menšině. Ve Velké Británii je to 27 procent dotázaných, ve Francii 30 procent, ve Švédsku jen 17 procent.

Na posledním 114. místě skončilo Estonsko s 16 procenty. Česká republika ani Slovensko do průzkumu nebyly zahrnuty.

A ještě zajímavá čísla některých vybraných zemí. V USA je náboženství důležité pro 65 procent dotázaných, v Rusku pro 34 procent, v Izraeli pro 51 procent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Nejméně dva mrtví po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, informují zpravodajské agentury. Čin si vyžádal dva životy, dva další lidé utrpěli zranění, což podle agentury AP potvrdili místní představitelé. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví. Jedním ze dvou mrtvých je duchovní, který zemřel v nemocnici na následky zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy