Cílem je dohoda, ne soud, řekl k jednání o polském dole Turów ministr Brabec

ČTK Helena Truchlá ČTK, Helena Truchlá
17. 6. 2021 10:55
Česko chce podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) minimalizovat negativní dopady těžby v polském hnědouhelném dole na české území. Cílem není, aby těžba v Turówě skončila, zdůraznil. Podle něj to ani nelze, protože by šlo o zasahování do energetického mixu Polska.
Foto: Jakub Plíhal

Podobně se vyjádřil také jeho polský protějšek, ministr Michal Kurtyka. "Musíme najít způsob, jak sladit zájmy české a polské strany," prohlásil během tiskové konference. Ta se konala při příležitosti zahájení jednání o mezivládní dohodě, která by měla určit podmínky, za kterých by byla Česká republika ochotna stáhnout žalobu na Polsko podanou k Soudnímu dvoru EU.

Brabec připomněl i význam těžby v dole pro energetickou bezpečnost a pracovní příležitosti obyvatel regionu, kde se Turów nachází. Na uhlí z dolu je závislá stejnojmenná elektrárna, která je důležitým zdrojem elektrické energie v Polsku. Těžit by se tam mělo podle polských plánů až do roku 2044, kdy by se důl měl rozšířit do bezprostřední blízkosti obcí na české straně hranice.

Na druhou stranu ale podle Brabce Česko žádá Polsko, aby vzalo v úvahu to, že pokračující těžba má negativní dopady na životní prostředí v tuzemsku. "Logicky jako vláda České republiky hájíme zájmy českých občanů," uvedl ministr. 

Návrh mezinárodní dohody, o kterém budou zástupci obou zemí ve čtvrtek a pátek jednat, je lepší řešení také podle libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj). "Jsem rád, že i polská strana vnímá naše obavy," prohlásil během společného vystoupení před novináři. 

Těžba v Turówu totiž podle českých úřadů ohrožuje kvalitu pitné vody pro obyvatele Libereckého kraje. Místní se obávají také zvýšení hluku a prašnosti, popřípadě otřesů a poklesu podloží. Soud EU v květnu na žádost České republiky nařídil Polsku, aby okamžitě přerušilo veškeré práce v dole nedaleko českých hranic. 

Vznikající dohoda by měla podle Brabcova dřívějšího vyjádření obsahovat mimo jiné povinnost uhrazení výdajů na vybudování nových a posílení stávajících zdrojů pitné vody v oblastech Frýdlantska a Hrádecka či na posílení vodního zdroje Uhelná, na což je Česko připraveno žádat 40 až 50 milionů eur (1,02 až 1,27 miliardy korun). Ministr se během čtvrteční tiskové konference ohradil proti tomu, tuto sumu považovat za "výpalné".

Kromě konkrétní částky jde i o zajištění funkčnosti těsnicí stěny, která by měla zabránit dalšímu odtoku vody z českého území, nebo o stavbu zemního valu, který by měl minimalizovat dopady z hlediska zvýšené prašnosti a hluku, zmínil. 

Polsko podle českého návrhu bude muset rovněž poskytovat veškeré dostupné informace o dopadech těžby. Součástí dohody by měla být také možnost, aby Polsko vpouštělo české odborníky k pravidelným kontrolám situace, řekl minulý týden vládní zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU a náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

Vyjednávání mohou podle českého ministra životního prostředí pokračovat i v dalších dnech, výsledný text bilaterální dohody by pak měla schvalovat vláda. 

Těžba by měla být nejdřív přerušena

Postup českých úřadů dlouhodobě kritizují zástupci advokátní kanceláře Frank Bold i Sousedský spolek Uhelná, který sdružuje obyvatele na české straně hranice nedaleko dolu. "Nelegální těžba musí být přerušena, dokud Polsko nepřijde s variantou prodloužení těžby a opatření, u nichž prokážou, že negativním dopadům na české území skutečně zamezí. To jsme ale na tiskové konferenci neslyšeli. V tento okamžik se rypadla stále přibližují a z českého území odtéká stále více vody," míní Petra Urbanová z Frank Bold. 

Nesouhlasí ani s návrhem Varšavy uzavřít zmíněnou bilaterální dohodu bez evropských institucí. "Jsou to právě ony, kdo se za Českou republiku postavil a donutil Polsko přijít k jednacímu stolu. Evropská komise proto musí být součástí jednání a Soudní dvůr EU nad dohodou dohlížet," dodává Urbanová. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy