CIA si v Evropě upletla pavoučí síť

man
7. 6. 2006 12:00
Paříž - S přepravami lidí podezřelých z terorismu do tajných věznic pomáhalo Američanům hlavně Polsko a Rumunsko. Podílelo se na nich ale i Česko.

Uvádí to zpráva vyšetřovacího týmu Rady Evropy. Je výsledkem více než půlročního vyšetřování a jako první z ní už dnes citují deník New York Times a britská televize BBC.

V Polsku a Rumunsku se podle autora zprávy, švýcarského poslance Rady Evropy Dicka Martyho, nacházely tolik diskutované "tajné věznice."

Marty ve své zprávě tvrdí, že má důkazy pro tvrzení, že si CIA vytvořila globální "pavoučí síť" tajných vězení a systému přepravy lidí mezi nimi.

V Česku prý letouny čerpaly palivo 

Na transportech podezřelých osob spolupracovalo podle něj celkem 14 evropských zemí, které také povolovaly letounům americké zpravodajské služby CIA přistávat na svých letištích.

Zpráva mezi těmito zeměmi jmenuje i Českou republiku, dále pak třeba Velkou Británii, Německo, Španělsko, Turecko nebo Kypr.

"Letiště v České republice, Řecku, Irsku a Itálii byla použita k dočerpání pohonných hmot," uvádí se ve zprávě vyšetřovacího týmu.

Italský poslanec Evropského parlamentu Claudio Fava na začátku května oznámil, že podle předběžných zjištění se uskutečnilo v Evropě v posledních pěti letech přibližně tisíc tajných letů. Ne všechny letouny přepravovaly osoby podezřelé z terorismu, připouští Fava.

Foto: Aktuálně.cz

"Víme, že rozhodně nešlo o turistické lety. Často stroje létaly na trase Guantánamo - Bagdád - Kábul," tvrdí Fava.

Problémem ale zůstávají konkrétní a přesvědčivé důkazy. Varšava a Bukurešť vše popírají.

Solana o ničem neví 

Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční politiku Javier Solana před europoslanci dříve vypověděl, že on nemá žádnou věrohodnou informaci o podílu evropských zemí na transportech CIA.

Současně upozornil, že Brusel nehraje v kauze žádnou roli, protože činnost zpravodajských služeb včetně boje proti terorismu je plně v kompetenci jednotlivých členských zemí EU.

Američané ale tvrdí, že o všem, co dělali, Evropané věděli.

"Všichni, se kterými jsme v USA na toto téma hovořili, uvádějí, že převoz či zatýkání lidí podezřelých z terorismu by v Evropě nemohli dělat bez vědomí evropských vlád," citovala agentura Reuters portugalského europoslanec Carlose Coelha, který vedl vyšetřovací tým Evropského parlamentu na misi ve Spojených státech.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI

 

 

 

Řada expertů se domnívá, že vězně Američané dopravovali k výslechům do islámských zemí, v nichž vládnou režimy přátelsky nakloněné Washingtonu. V této souvislosti se hovoří především o Egyptu, Jordánsku, Afghánistánu nebo Uzbekistánu.

USA: Nikdo nebyl mučen

USA ale tvrdí, že nikdy nebyli žádní vězni kamkoliv převážení kvůli tomu, aby byli mučeni. 

Právník amerického ministra zahraničí John Bellinger během návštěvy Bruselu řekl, že leteckých transportů věžnů přes Evropu bylo velmi málo, šlo prý jen o několik případů. Současně Evropany varoval, že snahou o zveřejnění podrobností mohou ohrozit budoucí transatlantickou spolupráci na poli zpravodajských služeb. 

Známy jsou zatím dva konkrétní případy. Němec libanonského původu Chálid Masrí byl zadržen na Silvestra roku 2003 v Makedonii a převezen letadlem CIA do Afghánistánu. Tam jej Američané zadržovali na letecké základně Bagrám u Kábulu.

Základna na Guantánamu, kde jsou vězneni stovky členů Al-Káidy a Talibanu.
Základna na Guantánamu, kde jsou vězneni stovky členů Al-Káidy a Talibanu. | Foto: www.ccr-ny.org

Po pěti měsících byl bez vysvětlení dopraven zpět na Balkán. Tvrdí, že nikdy nebyl členem žádné teroristické organizace.

Další případ se odehrál v Miláně, kde agenti CIA zatkli radikálního muslimského duchovního Usámu Nasra a letadlem ho dopravili do Egypta. Italská vláda Silivia Berlusconiho za to USA kritizovala, ale Washington tvrdí, že akce proběhla s italským souhlasem.

Nasr v Itálii prováděl nábor muslimů pro boj proti americkým vojákům v Iráku. Prohlásil, že byl v Egyptě mučen.

 

Právě se děje

Další zprávy