CIA jezdila vyslýchat do Etiopie. Američany i Evropany

Roman Gazdík
2. 10. 2008 6:30
Human Rights Watch: Špinavou práci odváděli Etiopané
Ze Somálska utíkají desítky tisíc lidí
Ze Somálska utíkají desítky tisíc lidí | Foto: Reuters

Addis Abeba - Spojené státy využily invaze etiopské armády do Somálska na konci roku 2006 k tomu, aby zadržely a vyslechly velké množství osob, které podezíraly z napojení na teroristickou síť al-Káida.

Zadržení, mezi kterými byli občané více než 18 národností, byli vězněni etiopskými vojáky, brutálně biti a ponižováni. Nejméně deset jich zůstává v hrozných podmínkách v etiopských věznicích. Osud mnoha dalších není znám.

Vyřizování účtů?

Etiopie však vzala do vazby nejen podezřelé z terorismu, ale také ty, o kterých se domnívala, že mohou být napojeni na oromské či ogadenské etiopské povstalecké skupiny.

Vyplývá to z 54stránkové zprávy humanitární organizace Human Right Watch (HRW).

"Mluvíme tu o nejméně deseti protiprávně vězněných v Etiopii a dalších několika desítkách lidí, o kterých vůbec nevíme, kde se nacházejí," řekla po telefonu Aktuálně.cz expertka HRW na protiteroristické operace Leslie Lefkowová.

Somálské islámské milice
Somálské islámské milice | Foto: Reuters

"Jednalo se o společnou a koordinovanou operaci tří států - USA, Etiopie a Keni. Etiopie byla jako místo výslechu pravděpodobně vybrána kvůli tomu, že je zde mnohem slabší vláda práva než v Keni a tyto praktiky jsou zde standardnější."

Etiopská invaze

Etiopská armáda podnikla invazi do Somálska v prosinci roku 2006, čímž se podle humanitárních organizací situace v zemi, která nemá od počátku devadesátých let fungující centrální vládu, ještě zhoršila.

Následoval úprk tisíců lidí do sousední Keni, keňské úřady však v lednu zavřely hranici a zatkly nejméně 150 mužů, žen a dětí, kteří pak byli po několik týdnů drženi v hlavním městě Nairobi.

Přinejmenším devadesát z nich bylo poté v prvních měsících roku 2007 dopraveno zpět do Somálska a odtamtud do Etiopie, kde byli někteří z nich ve vile na okraji hlavního města Addis Abeby od února do května vyslýchání agenty CIA a FBI.

Zadržovaní byli prakticky odříznuti od světa a nemohli  se spojit ani se svými ambasádami, ani s rodinami. Někteří z nich byli drženi v malých celách, které měly v některých případech jen dva krát dva metry.

Etiopští vyšetřovatelé je vázali do bolestivých pozic s rukama spoutanýma za zády a nohama k sobě. Některým vězňům, se kterými HRW hovořila, byly také vytrženy nehty na nohou, drceny genitálie a byli do bezvědomí zbiti.

Zápaďáci vpravo, Afričané vlevo

Sedmatřicetiletý pastevec z Ogadenu Išmaíl Núr, který dnes žije v uprchlickém táboře na keňsko-somálské hranici, tvrdí, že otázky kladené etiopskými vyšetřovateli byli stále stejné: "Jsi Al-Káida? Jsi ogadenský rebel? Jsi součástí somálského povstání?" prozradil HRW.

Pokaždé, když řekl ne, byl zbit, někdy do bezvědomí. Když odmítal vypovídat, zaměřili se prý na jeho genitálie.

Somálci z konfliktních oblastí prchají, jak se dá
Somálci z konfliktních oblastí prchají, jak se dá | Foto: Reuters

Podle Lefkowové byli zadržení rozděleni na dvě skupiny. Úřady USA se zajímaly zejména o Somálce s pasy západních zemí jako Kanada, Spojené státy, Švédsko nebo Velká Británie. Ti nebyli podrobováni tak tvrdým výslechům.

Etiopané měli naproti tomu zájem o Afričany, a ti byli mučeni. Podle informací HRW nebyl nikdo z nejméně 90 zadržených formálně obviněn a u nikoho nebylo prokázáno napojení na teroristické skupiny.

Zda o mučení američtí vyšetřovatelé věděli, není známo.

 

Právě se děje

Další zprávy