Lidé s vyšší inteligencí se hůř soustředí na práci, tvrdí vědci. Vyrušují je vlastní myšlenky

Zahraničí Zahraničí
19. 1. 2016 19:50
Inteligentní lidé nejsou imunní vůči rozptýlení při práci. Pravděpodobně je tomu přesně naopak. Čím výkonnější mozek člověk má, tím hůře se dokáže soustředit. Od práce ho může snadno vyrušit bezpočet myšlenek, které jeho kolegy s nižší inteligencí netrápí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Lidé, kteří se hůře soustředí na práci, mají zpravidla vyšší inteligenci, naznačují vědci.

Je totiž možné, že je od práce rozptylují nápady, které jejich mysl plodí, vyplývá z nové vědecké studie.

Chytří lidé mohou mít podle ní potíže v určování priorit svým jednotlivým myšlenkovým pochodům. Jednodušší mysl méně inteligentních kolegů se pak paradoxně dokáže soustředit na vykonávání práce mnohem lépe.

Autoři studie, kterou vydala britská společnost Steelcase, tím upozorňují na zajímavý fenomén. Není neobvyklé, že i ten nejbystřejší zaměstnanec nakonec zklame očekávání, která do něj jeho nadřízený vkládá. Ani vysoce inteligentní člověk nemusí vždy zvládnout nápor několika úkolů naráz.

“Rozptýlení v kanceláři postihuje chytré lidi stejným způsobem jako všechny ostatní, ne-li více," vysvětluje pro Telegraph viceprezident společnosti Steelcase Bostjan Ljubic.

Průměrný člověk pracující v kanceláři se nechá ze své práce vyrušit každé tři minuty. 

Jednou z možných příčin zhoršené schopnosti soustředit se na práci jsou podle výzkumu, který vychází ze vzorku 10 tisíc pracujících v 17 různých zemích, nové technologie, které se při výkonu práce využívají.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy