Chytré hodinky proti epidemii. Vědci zjistili, že odhalí nemoc dny před rozšířením

Jana Václavíková Jana Václavíková
16. 5. 2020 15:21
Chytré hodinky a náramky, které uživatelům ukazují například počet kalorií spálených cvičením, by podle nové studie mohly v budoucnu odhalit příští velkou epidemii. A to ještě předtím, než se u nakažených projeví příznaky. Ukázala to data z čínského Wu-chanu, původního epicentra nového koronaviru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Chytré hodinky kromě spálených kalorií monitorují i teplotu, srdeční tep a také spánek. Pokud se tyto hodnoty odchýlí od normálu, tělo může bojovat s infekcí, aniž by člověk pocítil příznaky nemoci.

Náramky a hodinky čínské firmy Huami loni nosilo více než sto milionů lidí po celém světě. Nyní se společnost rozhodla, že otestuje tuto teorii na datech od 1,3 milionu uživatelů z Číny a Evropy, píše server zaměřený na technologie Abacus.

Firma jejich data porovnala s oficiálními informacemi o šíření koronaviru v jednotlivých oblastech a zjistila, že počet uživatelů s abnormálními hodnotami skutečně v době šíření nemoci covid-19 stoupl.

Zajímavé výsledky pak přinesl samotný Wu-chan, odkud se virus rozšířil. Epidemie tam dosáhla vrcholu podle oficiálních informací 8. února, téměř dva týdny po uzavření města do karantény. Jenže studie čínské firmy ukazuje, že minimálně u uživatelů jejích chytrých zařízení došlo k vrcholu epidemie už o jedenáct dní dřív. V té době přitom nakažení nemuseli mít symptomy, a nevědomky tak šířili nákazu dál.

Vědci se domnívají, že pokud by měli k dispozici dostatek dat, mohli by v budoucnu odhalit epidemii několik dní dopředu, a zrychlili by tak proces testování a zavádění bezpečnostních opatření.

Muselo by se však počítat s různými odchylkami. Jak studie například uvádí, stejné příznaky jako nakažení mohou mít i lidé v době svátků, kdy hodně cestují a konzumují alkohol. Časté je to především v Číně, kdy se letošní oslavy čínského Nového roku překrývaly s šířením koronaviru.

Výzkumy z dalších zemí

Na chytré hodinky a fitness náramky spoléhají i další zdravotnické instituce a vlády. Například lichtenštejnská vláda nabídla dvěma tisícům lidí, tedy téměř každému dvacátému obyvateli knížectví, náramek monitorující jejich zdravotní stav. Výsledky z nich poté zašle na analýzu do švýcarské laboratoře. Pokud se ukáže, že zařízení dokáže rozpoznat nakažené, chce vláda na podzim nabídnout náramky každému občanovi.

"My a další vlády potřebujeme systém včasného varování, abychom se mohli s (budoucí) krizí vypořádat," řekl podle deníku Financial Times lichtenštejnský ministr sociálních věcí Mauro Pedrazzini. Díky datům z chytrých hodinek by se podle něj zrychlil proces kontaktování a testování potenciálně nemocných jedinců.

Na podobném principu funguje německá mobilní aplikace Corona-Datenspede, za kterou stojí státní Institut Roberta Kocha a vývojáři z firmy Thryve. Aplikace, která je kompatibilní s náramky a chytrými hodinkami různých výrobců, by také po nasbírání dostatečného množství údajů měla být schopna určit jedince s příznaky onemocnění covid-19.

"Pokud bude vzorek dost velký na to, aby zachytil určité množství pacientů se symptomy, pomůže nám to vysvětlit, jak se infekce šíří a jestli ochranná opatření fungují," uvedl podle hongkongského listu South China Morning Post ředitel institutu Lothar Wieler.

Předpovědět šíření chřipky a dalších nakažlivých nemocí se snaží i technologický gigant Google, který podle vyhledávaných výrazů a místa, kde bylo vyhledávání zadáno, dokáže až deset dní předem říct, že se nákaza blíží. Data však mohou být zkreslená, protože příznaky nebo způsoby léčby nemusí vyhledávat jen nakažení, ale i jejich příbuzní a další lidé, poznamenává server Abacus.

Co s ochranou osobních dat?

Potenciálním problémem při použití nejen dat od vyhledávače Google, ale i z hodinek by však mohla být ochrana osobních dat, která jsou k zajištění relevantních výsledků potřeba.

"Všichni víme, že sdílení dat je v tomto oboru citlivé téma," říká představitel společnosti Huami. Ta o možném použití jejich údajů za účelem studie informovala uživatele upozorněním. Lichtenštejnský a německý projekt jsou pak založeny na dobrovolnosti, uživatelé však k tomu musí poskytnout souhlas.

Video: Česko mohlo chrlit miliony filtrů denně. Hamáček se s námi odmítl bavit, říká Svoboda

Nabídli jsme vládě velkou pomoc. Jedna firma byla připravená rozjet výrobu několika milionů filtrů denně, líčí student Technické univerzity Liberec. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 45 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy