Chuligáni ohrožují Slováky v Chorvatsku. Kvůli fotbalu

Martin Novák Martin Novák
3. 8. 2009 15:00
Na internetu se množí výzvy k útokům, automobil se slovenskou espézetkou byl poničen
Foto: Aktuálně.cz

Záhřeb - Chorvatská policie posílila hlídky v místech, kde je větší množství slovenských turistů. Například na Makarské.

Důvodem jsou výhrůžky, které Slovákům na internetu adresují příznivci fotbalového klubu Hajduk Split.

Vyzývají k pomstě za zásah slovenské policie, která před čtvrtečním zápasem Evropské ligy UEFA v Žilině mezi domácím týmem a Hajdukem zatkla přes dvě stovky Chorvatů.

Ti ve městě demolovali automobily, výklady obchodů, restaurace a nakonec i vlakové nádraží. Policisté museli kromě použití slzného plynu a  obušků dokonce střílet do vzduchu.

Obavy o bezpečnost Slováků na pobřeží Dalmácie vzrostly poté, co vandalové poničili nedaleko Splitu automobil se slovenskou poznávací značkou.

Loni hrálo na Spartě Dinamo Záhřeb (v modrém).
Loni hrálo na Spartě Dinamo Záhřeb (v modrém). | Foto: Reuters

Slovenští policisté, kteří slouží přes léto v Chorvatsku na místech navštěvovaných Slováky, se raději svlékli z uniforem se slovenským znakem a nosí nyní civilní oblečení.

Ve čtvrtek se hraje ve Splitu odveta, takže hrozí další vášně a emoce.

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák oficiálně požádal Záhřeb, aby zajistil bezpečnost slovenských turistů v zemi.

Jeho chorvatský protějšek Gordan Jandroković slíbil, že se Slovákům nic nestane. Zároveň se omluvil za řádění chorvatských fanoušků v Žilině.

Chorvatští příznivci mají v Evropě špatnou pověst. Loni to pocítila i Česká republika. Když se fandové Dinama Záhřeb vraceli domů ze zápasu s pražskou Spartou, brali si zboží z benzínových čerpacích stanic a odmítali zaplatit.

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy