reklama
 
 

Požár chudinské čtvrti v Johannesburgu zničil sedm set chatrčí, žháře zlynčoval dav

7. 12. 2018 20:29
Mohutný požár v jedné z nejhustěji obydlených chudinských čtvrtí v jihoafrickém Johannesburgu zničil na 700 chatrčí a zanechal tisíce lidí bez střechy nad hlavou. Dav následně žháře zlynčoval, že na následky těžkých zranění zemřel v nemocnici. Informovala o tom v pátek jihoafrická média.

Požár vypukl v noci na dnešek v černošském předměstí Alexandra s více než 400 000 obyvateli. Mnoho lidí přišlo o veškerý už tak skrovný majetek a zůstalo jim pouze to, co měli na sobě. Zničeno či poškozeno požárem bylo 690 chatrčí a asi 2000 lidí přišlo o střechu nad hlavou. Oběti na životech dosud nejsou hlášeny.

Muže, který požár údajně záměrně založil, dav zlyčoval tak, že později zemřel v nemocnici. Policie incident vyšetřuje jako vraždu.

"Když hasiči dorazili na místo, před nimi se odehrávalo inferno. Okamžitě začali evakuovat obyvatele oblasti do bezpečí," uvedla kancelář místního starosty. Hašení požáru komplikoval fakt, že hasiči měli k dispozici pouze jeden hydrant, navíc s nízkým tlakem vody. Zbylé hydranty byly nefunkční, protože je zničili vandalové, nebo je lidé zastavěli novými chatrčemi.

Během dneška vznikla v JAR celonárodní charitativní sbírka, v níž lidé mohli postiženým poslat peníze, oblečení nebo jídlo. Objevily se ale i nenávistné komentáře o tom, že mnozí z obyvatel Alexandry nebyli Jihoafričané, nýbrž přistěhovalci z jiných částí Afriky. Připomněly tak vlnu násilných nepokojů z posledních let namířených proti cizincům, kteří údajně původním černým Jihoafričanům berou práci.

Černošská čtvrť Alexandra je jednou z nejchudších městských oblastí v celé Jihoafrické republice. Nachází se zde až 20.000 podomácku vyrobených chatrčí. Čtvrti se též někdy přezdívá Gomora, podle biblického města symbolizujícího hříšný způsob života.

autor: ČTK | 7. 12. 2018 20:29

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama