Chudí nechtějí vládu G8 a G20. Krizi chtějí řešit v OSN

Zdeněk Mihalco
24. 6. 2009 14:00
Krizový summit OSN startující dnes však bohaté státy příliš nezajímá
Zimbabwe bylo hospodářsky na dně už před krizí, nyní to je ještě horší
Zimbabwe bylo hospodářsky na dně už před krizí, nyní to je ještě horší | Foto: Reuters

New York - Mnozí představitelé rozvojových zemí tvrdí, že doplácejí na finanční krizi, která vznikla v zemích rozvinutých.

Ve středu startuje summit OSN, který se bude řešením dopadů finanční krize zejména na chudé země zabývat. Jejich představitelé usilují o to, aby OSN hrála při řešení krize klíčovou roli - a to zejména Valné shromáždění, kde jsou chudé země zastoupeny ve značném počtu.

Prezident Valného shromáždění a organizátor konference Miguel D'Escoto Brockmann, levicový nikaragujský politik, říká, že by konference měla začít diskusi, jak do řešení krize zahrnout vlády chudých zemí, nikoliv pouze státy G8 nebo G20.

Třídenní summit má podle něj za cíl "nalézt naléhavé a dlouhodobé odpovědi na zmírnění dopadů krize, zejména na ohrožené skupiny obyvatelstva," a dodává, že „globální problémy by měly být diskutovány globálně."

Konference se účastní například venezuelský prezident Hugo Chávez, bolivijský prezident Evo Morales, premiéři Srbska či Bosny nebo viceprezidenti Íránu a Zimbabwe. Klíčové rozvinuté země poslaly na zasedání jen delegace níže postavených politiků. Celkem by se mělo summitu zúčastnit přes 120 delegací.

Martin Knor, výkonný ředitel ženevského think-thanku South Center zaměřeného na rozvojové země, na tiskové konferenci prohlásil, že chudé státy nejsou za krizi zodpovědné, přesto trpí jejími dopady víc než země bohaté. Dodal, že ekonomický růst chudých zemí podle dosavadních odhadů poklesne z 8,3 procenta v roce 2007 na 1,6 procenta v tomto roce.

Evo Morales, jeden z účastníků konference a tradiční stoupenec vlivu OSN.
Evo Morales, jeden z účastníků konference a tradiční stoupenec vlivu OSN. | Foto: Reuters

Podle něj se většina rozvojových zemí cítí z řešení finanční krize "velmi vynechávána" a že G8 a G20 jsou "exkluzivní kluby".

Prezident shromáždění už oznámil, že je na světě předběžná dohoda, kterou by měli účastníci summitu schválit. Dohodu označil za "milník", který "poskytuje impuls k budoucím politickým akcím" a "roli OSN staví na nejvyšší úroveň v mezinárodně-ekonomických tématech".

Předběžná jednání probíhají už nejméně týden. Jak píše agentura AP, bohaté i chudé národy předběžně s patnáctistránkovým dokumentem souhlasí. 

Návrh vychází z doporučení panelu ekonomů a finančních expertů z celého světa. Zahrnuje údajně návrh financování, které by mělo vést k vyrovnávání odhadem jednoho až dvou bilionů dolarů ztráty v příjmech z vývozu rozvojových zemí a odlivu kapitálu zapříčiněném krizí.

Další návrhy směřují k odpuštění dluhů chudých zemí či k vytvoření nových zdrojů financování rozvojových projektů.

 

Právě se děje

Další zprávy