Chudí Maďaři si v zimě topí odpadky, zplodiny je pomalu dusí. Orbán problém zlehčuje

Chudí Maďaři si v zimě topí odpadky, zplodiny je pomalu dusí. Orbán problém zlehčuje
Podle rozhodnutí Evropského soudního dvora z minulého týdne hrozí Maďarsku postih za dlouhé roky překračování emisních limitů mimo jiné právě v oblasti kolem údolí řeky Sajó (slovensky Slaná), kde Berkiovi žijí. Na fotce je nedaleká vesnice Borsodnádasd.
...
Berkiovi musí používat inhalátory, mají příznaky podobné astmatu. Čtyřletého Milana na snímku vyšetřuje lékařka ve městě Ózd.
Zoltán Berki vstává před svítáním. Zatímco jeho manželka a děti ještě spí, přiloží osmadvacetiletý muž v těžkých železných kamnech, které vyplňují dutinu mezi dvěma pokoji. Je to jediný způsob, jak v jejich domě v maďarském Sajónémeti, nedaleko slovenských hranic, aspoň trochu zatopit.
Foto: Reuters
Reuters Helena Truchlá Reuters, Helena Truchlá
16. 2. 2021 17:15
Maďarsko podle EU dlouhá léta porušovalo limity pro čistotu ovzduší. Nejhorší situace je v údolí řeky Sajó poblíž slovenských hranic. Místní lidé, sužovaní chudobou a nedostatkem práce v kdysi průmyslovém regionu, pálí v kamnech všechno, co najdou: plasty, gumu i naftou napuštěné železniční pražce. Vláda premiéra Viktora Orbána se proti verdiktu unijního soudu hájí tím, že se sem práší od sousedů.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, tvořily se kolony

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět.

Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému, k nehodě přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Před 06:00 se podařilo následky nehody odstranit a dálnici znovu otevřít.

Nehoda se stala na 12. kilometru směrem na Brno. Kolize dvou osobních aut skončila podle informací silničářů vážným zraněním. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy