Němečtí extremisté chtěli zabíjet migranty i politiky. "Revoluce" měla začít dnes

Martin Novák Martin Novák
3. 10. 2018 7:40
Skupina krajně pravicových radikálů plánovala útoky na cizince, zaměstnance státní správy, politiky i novináře. Policisté je pozatýkali.
Podezřelí z vytvoření německé krajně pravicové militantní organizace Revoluce Chemnitz zamířili k výslechu na prokuraturu v Karlsruhe. | Video: Reuters

Chemnitz - Změna systému, revoluce v Německu, svržení diktatury médií a jejích otroků. O takových cílech mezi sebou mluvili a psali členové skupiny Revoluce Chemnitz, na kterou tento týden udeřila německá policie.

Nasadila celkem 150 příslušníků speciální zásahové jednotky, kteří zatkli sedm lidí. Šest v Chemnitzu a okolí, jednoho v Bavorsku.

"Revolucionáři" plánovali zaútočit ve středu 3. října - na výročí znovusjednocení Německa roku 1990. Vybrali toto datum jako symbolické, měl prý nastat podle jejich představ obrat v německých dějinách.

Z policejního vyšetřování podle týdeníku Der Spiegel vyplývá, že skupina se dala dohromady 11. září v Chemnitzu, nedaleko českých hranic. Po vraždě šestadvacetiletého Němce, z níž policie obvinila syrského žadatele o azyl, ve městě demonstrovali kromě jiných také neonacisté a příznivci krajní pravice. Napadali policisty i cizince.

Několik z nich pak založilo Revoluci Chemnitz a rozhodlo se zahájit povstání s cílem změnit Německo. Z odposlechů a vysledované komunikace vyplývá, že sháněli automatické zbraně a výbušniny. Podle vlastních slov rekrutovali "jen násilné lidi", jak je doslova v jejich rozhovorech uvedeno.

Policisté vedou jednoho ze zadržených členů skupiny Revoluce Chemnitz.
Policisté vedou jednoho ze zadržených členů skupiny Revoluce Chemnitz. | Foto: Reuters

Terčem útoků měli být cizinci, politici a také novináři. Policie při domovních prohlídkách zabavila zbraně, tasery a propagandistické letáky oslavující Adolfa Hitlera. "Vyslali jsme jasný vzkaz, že takové teroristické struktury rozbijeme v zárodku," prohlásil saský ministr vnitra Roland Wöller.

Mozkem skupiny je jednatřicetiletý Christian K. Ten je zatčený už od 14. září, kdy se podílel na napadení migrantů po demonstraci v Chemnitzu. Útočníci použili obušky a rozbité skleněné lahve. Všem dalším zadrženým je mezi dvaceti a třiceti. Christian K. je policii známý už z minulosti, je přes deset let aktivní na neonacistické scéně.

Mezi sebou si členové buňky slibovali, že jejich předchůdci z Národně-socialistického podzemí (NSU) budou proti nim vypadat jako "mateřská školka". NSU spáchalo po roce 2000 deset vražd lidí přistěhovaleckého původu, zorganizovalo několik bombových útoků a vykrádalo banky. Policie ani kontrarozvědka se NSU dlouho nemohly dostat na stopu, organizaci rozbily a její vedení pozatýkaly až v roce 2011.

Právě kvůli vraždám imigrantů většinou tureckého nebo kurdského původu je tento případ v Německu znám pod názvem "kebabové vraždy". Zadržení radikálové z NSU žili shodou okolností také v Chemnitzu a Zwickau blízko sasko-české hranice.

Členy Revoluce Chemnitz policisté několik dní sledovali, zasáhnout se rozhodli ve chvíli, kdy aktuálně hrozilo použití násilí a ztráta na lidských životech, uvádí Spolkový kriminální úřad.

"Krajně pravicový terorismus je skutečným a velkým nebezpečím," uvedla po zatčení radikálů na Twitteru ministryně spravedlnosti Katharina Barleyová.

Podívejte se na svědectví Češky z Chemnitzu:

Hajlovalo se, létaly lahve i dělobuchy. Češka popisuje vypjaté nepokoje v Chemnitzu | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy