reklama
 
 

Chtěla se jen dívat na sport. Poslali ji na rok do vězení

2. 11. 2014 18:50
Íránský soud potrestal íránsko-britskou studentku za to, že se účastnila demonstrace požadující, aby ženy mohly sledovat volejbalový zápas.

Teherán - Na rok do vězení poslal soud v Íránu íránsko-britskou studentku Ghoncheh Ghavamiovou za to, že se účastnila demonstrace požadující, aby ženy mohly sledovat volejbalový zápas mezi mužstvy Íránu a Itálie. Bratr pětadvacetileté ženy řekl, že celá rodina je z verdiktu v šoku. Doufali totiž, že Ghoncheh propustí.

Ghavamiová byla odsouzena za šíření protistátní propagandy. Trest jí ale podle jejího právního zástupce může být snížen za dřívější dobré chování. Studentka londýnské univerzity, která má íránské i britské občanství, byla zatčena v červnu, krátce poté byla propuštěna, pak ale skončila v policejní cele znovu. V říjnu pak dva týdny držela hladovku.

Jak řekl agentuře AP bratr dívky Iman Ghavami, rodina doufala, že bude Ghoncheh propuštěna i v souvislosti s tím, že již nějakou dobu ve vězení strávila. "Jsme zklamáni a šokováni. Opravdu jsme doufali, že ji pustí," dodal.

Ženy v Íránu mají zakázáno sledovat některé mužské sportovní zápasy, například klání ve volejbale nebo ve fotbale. Ghavamiová se spolu s ostatními ženami pokusila v červnu dostat na stadion na protest proti tomuto zákazu, uvedla organizace Amnesty International. I fotografky, které se na sportovišti nacházely, musely místo opustit, žádná z nich ale nebyla zadržena.

Imam Ghavami je přesvědčen, že "celý případ je plný abnormalit". Podle Amnesty International drželi dívku po většinu času v nechvalně proslulé věznici Evin a navíc na samotce. Organizace dnešní verdikt ostře zkritizovala a nazvala Ghoncheh vězeňkyní svědomí.

"Je nehorázné, že mladou ženu uvězní pouze kvůli tomu, že pokojně dávala najevo, jak jsou ženy v Íránu diskriminovány," okomentovala verdikt Kate Allenová z Amnesty International.

autor: ČTK | 2. 11. 2014 18:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama