Měla ambice. Chtěla být jen v televizi, říká matka ženy, která otrávila Kim Čong-nama

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 8. 2018 8:00
Podle Benah Aisyahové je absurdní, že by její dcera chtěla zavraždit bratra severokorejského vůdce. Právníci teď budou muset dokázat, že dceru napálili agenti KLDR.
Siti Aisyahová, Indonésanka obviněná z vraždy Kim Čong-nama
Siti Aisyahová, Indonésanka obviněná z vraždy Kim Čong-nama | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - "Mami, bude ze mě herečka. Dostala jsem nabídku a mým úkolem bude dělat si legraci z lidí," vzpomíná Benah Aisyahová na údajná slova své jediné dcery, se kterou naposledy osobně mluvila loni v lednu.

"Nakonec se v televizi opravdu objevila. Ale při úplně jiné příležitosti, než jsem očekávala," dodává matka.

Šestadvacetiletou Siti zadržela policie v Kuala Lumpuru. Spolu s třicetiletou Vietnamkou Doan Thi Huong je obviněná z toho, že měla nervovým plynem VX zabít Kim Čong-nama, nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Malajsijský soud ve čtvrtek rozhodl, že je nezprostí obvinění a obě ženy se budou muset obhajovat. Siti tak místo televizní kariéry hrozí trest smrti.

Mladá Indonésanka pochází z malé vesnice na ostrově Jáva, kde žijí její rodiče. Po dokončení základní školy se odstěhovala do Jakarty, kde pracovala v textilní továrně. Vdala se za syna jejího majitele a v osmnácti porodila dítě. V roce 2012 se však rozvedla a odstěhovala se do města Batam nedaleko Singapuru. Tam pracovala v obchodu s oděvy a snila o budoucnosti vizážistky.

Její matka Benah na ni byla pyšná. V posledním roce ale často raději předstírá, že ji nezná. To když slyší pomluvy od sousedů nebo se jí na dceru vyptávají náhodní zvědavci.

"Já věřím, že ji osvobodí, protože není vinna," řekla britskému Guardianu. "Nikdy nechtěla nikoho zabít. Je to má dcera a já jí věřím," řekla s tím, že představa, že by Siti chtěla zabít nevlastního bratra vůdce KLDR, jí připadá bizarní.

Mami, napálili mě

Kariéra na televizní obrazovce je ústředním motivem obhajoby obou žen, které teď budou muset se svými právníky přesvědčit soudy o tom, že nejsou prodlouženou rukou severokorejského režimu.

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila a už řadu let žil v zahraničí. Předpokládá se, že jeho bratr Kim Čong-un ho vnímal jako potenciální hrozbu pro svou vládu.

Podle obžaloby se obě mladé ženy měly spiknout se čtyřmi severokorejskými agenty, kteří z Malajsie okamžitě uprchli. Dívky ale tvrdí, že byly oklamány. Údajně věřily, že plní úkol pro skrytou kameru, a o smrtelně jedovatém nervovém plynu neměly tušení.

Benah své dceři do vězení pravidelně telefonuje. A ta jí opakuje stále to samé: "Mami, celá tahle věc byla narafičená. Napálili mě."

Siti tvrdí, že si myslela, že je celá akce na letišti v Kuala Lumpuru součástí televizního pořadu. Už předtím dostaly obě dívky za úkol si z někoho vystřelit, za což dostaly zaplaceno. To, co se ukázalo jako vražda Kim Čong-nama, mělo být jen neškodné pokračování.

Podle jejího právníka nemá obžaloba dostatek důkazů k tomu, aby dokázala opak. Neexistují očití svědci a ani záznam z bezpečnostních kamer není přesvědčivý. Navíc na oblečení Siti ani její kolegyně nebyly nalezeny žádné stopy po nervové látce. Ku prospěchu jim také je to, že po činu nespěchaly na toalety umýt si ruce a oblečení ani neuprchly ze země jako čtyři severokorejští agenti, kteří je k činu měli přesvědčit. Siti místo toho šla nakoupit a pak domů.

Obě ženy budou muset před soudem obhájit, že nebyly součástí spiknutí. Podle agentury AP může tato fáze procesu trvat i několik měsíců.

Video: Reportáž ze severokorejské hranice

Znepřátelené Koreje jednají o míru, ale hranice mezi nimi je stále válečná. V demilitarizované zóně natáčel reportér Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy