Chtěl jsem zabít tři mouchy naráz, hájí se kapitán Concordie

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
2. 12. 2014 16:31
Kapitán italské výletní lodi, která se v roce 2012 potopila u ostrova Giglio, odmítá, že by se předváděl před ženou, i to, že z potápějící Costy Concordie prchl. Tvrdí, že byl odmrštěn.
Francesco Schettino
Francesco Schettino | Foto: ČTK

Grosseto - Za ztroskotáním výletní lodi Costa Concordia z roku 2012 nebyla snaha ohromit ženu, která byla na palubě po mém boku.

Před italským soudem to v úterý prohlásil kapitán ztroskotaného plavidla Francesco Schettino, který vypovídal vůbec poprvé.

Okolnosti tragického lodního neštěstí už soud v italském Grossetu rozplétá déle než rok.

Prokuratura Schettinovi přičítá odpovědnost za smrt 32 lidí, za což mu hrozí až 25 let vězení. Schettino ale trvá na své nevině a svědecká výpověď podle něj byla příležitostí, jak se před veřejností obhájit.

Kapitán se s obří výletní lodí, která později najela na mělčinu, vychýlil z plánované trasy a přiblížil k mělkým vodám poblíž ostrova Giglio. Jedna ze svědkyň - moldavská tanečnice - vypověděla, že to učinil kvůli tomu, aby ji ohromil, neboť byli milenci. To však kapitán popřel.

Chtěl jsem vzdát hold ostrovu a penzionovanému veliteli, který tam žije, poskytnout cestujícím zážitek navíc a udělat radost vrchnímu na lodi, jenž byl z Giglia.

"Chtěl jsem zabít hned tři mouchy jednou ranou. Vzdát hold ostrovu a penzionovanému veliteli, který tam žije, poskytnout cestujícím zážitek navíc a udělat radost vrchnímu na lodi, jenž byl z Giglia," vypočítal důvody svého manévru.

Proces s ním začal už loni: soudce se snaží zjistit, co k havárii obří lodě vedlo, jak se během ní kapitán choval a zda udělal vše pro záchranu více než 4200 lidí na palubě.

Obhajoba tvrdí, že kapitán za utonutí cestujících nemůže a že na tragédii nesou vinu hlavně technické závady a nedokonalost konstrukce. Prokuratura ale namítá, že Schettino potápějící se loď opustil předčasně a nedostál svým povinnostem.

Byl jsem odmrštěn

Schettino, jemuž soud zaručil, že se během výpovědi dostane na veřejnost pouze jeho hlas, a nikoli tvář, rovněž vypověděl, že o neplánované zajížďce neměl povinnost informovat společnost vlastnící plavidlo. Z lodi podle své obhajoby neutekl, nýbrž byl odmrštěn do vody.

Původně měli před soudem stanout i další lodní důstojníci, ti se ale procesu vyhnuli díky tomu, že s prokuraturou uzavřeli dohodu o vině a trestu.

Luxusní výletní parník Costa Concordia ztroskotal u italských břehů v noci 13. ledna 2012, když najel na mělčinu a částečně se převrátil. Vrak 290 metrů dlouhé lodi byl z blízkosti ostrova Giglio po technicky velmi náročné operaci odtažen teprve letos. Nyní se pracuje na sešrotování lodi v loděnicích přístavu v Janově.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy