Nové varování: Třetina dětí v Evropě má problémy s váhou, přibývá nemocných

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
31. 5. 2016 14:29
Tři z deseti dětí ve věku od šesti do devíti v Evropě trpí obezitou nebo nadváhou, vyplývá z nové studie vypracované lékaři z Evropské gastroenterologické federace (UEG). Problémy s váhou způsobují střevní choroby a onemocnění jater také u velmi malých dětí a provází je často až do dospělosti. Odborníci proto varují, že by se na děti měla zaměřit větší pozornost a kampaně proti obezitě by měly cílit právě na ně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Vídeň - Evropa se potýká se stále rostoucím problémem tloustnutí nejmenších. Obezitou či nadváhou trpí každé třetí dítě ve věku od šesti do devíti let.

Vychází to ze studie Evropské gastroenterologické federace (UEG), která je postavena na údajích ze všech 46 evropských zemí.

Odborníci varují, že podobný trend může postihnout dokonce i děti mladší pěti let. Do roku 2025 by na celém světě mohlo mít s obezitou problém až 70 milionů z nich. V současnosti je to "pouze" 41 milionů.

Obezita i nadváha souvisejí s výživou a pohybem a podle autorů studie tím pádem i se socioekonomickou situací v dané zemi. Obezita mezi dětmi se častěji vyskytuje na severu a východě Evropy, což však jen z části připisují odlišenému klimatu.

Obezita zatěžuje zdravotní systémy

S nadváhou jsou úzce spojena zánětlivá střevní onemocnění, která podle odborníků začínají ve 20 až 30 procentech právě už v dětství. Tuk v játrech pak způsobuje vážné chronické problémy, které se objevují dokonce už i u tříletých dětí.

"V Evropě máme přední pediatrické odborníky a mnoho výborných středisek. Ta nicméně nejsou rozšířena všude a v současné době nemůžeme pokrýt potřeby dětí na celém kontinentu," cituje britský The Guardian profesora pediatrie na lékařské fakultě v Hannoveru Michaela Mannse.

Studie navíc poukazuje na to, že desetina celkových nákladů na zdravotnictví v Evropě padne právě na léčení potíží spojených s nadváhou. Vzhledem k tomu, že děti tvoří zhruba pět procent evropské populace, tento problém velmi zatěžuje zdravotní systémy jednotlivých zemí.

Odborníci se obávají, že i přesto na výzkum střevních zánětlivých chorob, které jsou s obezitou úzce spojené, nejsou dostatečné finance.

Problémy s váhou v dětství se navíc podle profesora Mannse často přirozeně přesunou do dospělosti. Až 90 procent obézních dětí se s tímto problémem potýkají i v dospělosti. "Proto je tak důležité rozvíjet kampaně zaměřené na děti," uzavírá Manns.

Obezita se však nešíří pouze Evropou. Na světě se podle lékařského odborného časopisu The Lancet průměrná váha celosvětové populace už od roku 1975 každých deset let zvýší o 1,5 kilogramu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy