Nové varování: Třetina dětí v Evropě má problémy s váhou, přibývá nemocných

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
31. 5. 2016 14:29
Tři z deseti dětí ve věku od šesti do devíti v Evropě trpí obezitou nebo nadváhou, vyplývá z nové studie vypracované lékaři z Evropské gastroenterologické federace (UEG). Problémy s váhou způsobují střevní choroby a onemocnění jater také u velmi malých dětí a provází je často až do dospělosti. Odborníci proto varují, že by se na děti měla zaměřit větší pozornost a kampaně proti obezitě by měly cílit právě na ně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Vídeň - Evropa se potýká se stále rostoucím problémem tloustnutí nejmenších. Obezitou či nadváhou trpí každé třetí dítě ve věku od šesti do devíti let.

Vychází to ze studie Evropské gastroenterologické federace (UEG), která je postavena na údajích ze všech 46 evropských zemí.

Odborníci varují, že podobný trend může postihnout dokonce i děti mladší pěti let. Do roku 2025 by na celém světě mohlo mít s obezitou problém až 70 milionů z nich. V současnosti je to "pouze" 41 milionů.

Obezita i nadváha souvisejí s výživou a pohybem a podle autorů studie tím pádem i se socioekonomickou situací v dané zemi. Obezita mezi dětmi se častěji vyskytuje na severu a východě Evropy, což však jen z části připisují odlišenému klimatu.

Obezita zatěžuje zdravotní systémy

S nadváhou jsou úzce spojena zánětlivá střevní onemocnění, která podle odborníků začínají ve 20 až 30 procentech právě už v dětství. Tuk v játrech pak způsobuje vážné chronické problémy, které se objevují dokonce už i u tříletých dětí.

"V Evropě máme přední pediatrické odborníky a mnoho výborných středisek. Ta nicméně nejsou rozšířena všude a v současné době nemůžeme pokrýt potřeby dětí na celém kontinentu," cituje britský The Guardian profesora pediatrie na lékařské fakultě v Hannoveru Michaela Mannse.

Studie navíc poukazuje na to, že desetina celkových nákladů na zdravotnictví v Evropě padne právě na léčení potíží spojených s nadváhou. Vzhledem k tomu, že děti tvoří zhruba pět procent evropské populace, tento problém velmi zatěžuje zdravotní systémy jednotlivých zemí.

Odborníci se obávají, že i přesto na výzkum střevních zánětlivých chorob, které jsou s obezitou úzce spojené, nejsou dostatečné finance.

Problémy s váhou v dětství se navíc podle profesora Mannse často přirozeně přesunou do dospělosti. Až 90 procent obézních dětí se s tímto problémem potýkají i v dospělosti. "Proto je tak důležité rozvíjet kampaně zaměřené na děti," uzavírá Manns.

Obezita se však nešíří pouze Evropou. Na světě se podle lékařského odborného časopisu The Lancet průměrná váha celosvětové populace už od roku 1975 každých deset let zvýší o 1,5 kilogramu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy