Nové varování: Třetina dětí v Evropě má problémy s váhou, přibývá nemocných

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
31. 5. 2016 14:29
Tři z deseti dětí ve věku od šesti do devíti v Evropě trpí obezitou nebo nadváhou, vyplývá z nové studie vypracované lékaři z Evropské gastroenterologické federace (UEG). Problémy s váhou způsobují střevní choroby a onemocnění jater také u velmi malých dětí a provází je často až do dospělosti. Odborníci proto varují, že by se na děti měla zaměřit větší pozornost a kampaně proti obezitě by měly cílit právě na ně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Vídeň - Evropa se potýká se stále rostoucím problémem tloustnutí nejmenších. Obezitou či nadváhou trpí každé třetí dítě ve věku od šesti do devíti let.

Vychází to ze studie Evropské gastroenterologické federace (UEG), která je postavena na údajích ze všech 46 evropských zemí.

Odborníci varují, že podobný trend může postihnout dokonce i děti mladší pěti let. Do roku 2025 by na celém světě mohlo mít s obezitou problém až 70 milionů z nich. V současnosti je to "pouze" 41 milionů.

Obezita i nadváha souvisejí s výživou a pohybem a podle autorů studie tím pádem i se socioekonomickou situací v dané zemi. Obezita mezi dětmi se častěji vyskytuje na severu a východě Evropy, což však jen z části připisují odlišenému klimatu.

Obezita zatěžuje zdravotní systémy

S nadváhou jsou úzce spojena zánětlivá střevní onemocnění, která podle odborníků začínají ve 20 až 30 procentech právě už v dětství. Tuk v játrech pak způsobuje vážné chronické problémy, které se objevují dokonce už i u tříletých dětí.

"V Evropě máme přední pediatrické odborníky a mnoho výborných středisek. Ta nicméně nejsou rozšířena všude a v současné době nemůžeme pokrýt potřeby dětí na celém kontinentu," cituje britský The Guardian profesora pediatrie na lékařské fakultě v Hannoveru Michaela Mannse.

Studie navíc poukazuje na to, že desetina celkových nákladů na zdravotnictví v Evropě padne právě na léčení potíží spojených s nadváhou. Vzhledem k tomu, že děti tvoří zhruba pět procent evropské populace, tento problém velmi zatěžuje zdravotní systémy jednotlivých zemí.

Odborníci se obávají, že i přesto na výzkum střevních zánětlivých chorob, které jsou s obezitou úzce spojené, nejsou dostatečné finance.

Problémy s váhou v dětství se navíc podle profesora Mannse často přirozeně přesunou do dospělosti. Až 90 procent obézních dětí se s tímto problémem potýkají i v dospělosti. "Proto je tak důležité rozvíjet kampaně zaměřené na děti," uzavírá Manns.

Obezita se však nešíří pouze Evropou. Na světě se podle lékařského odborného časopisu The Lancet průměrná váha celosvětové populace už od roku 1975 každých deset let zvýší o 1,5 kilogramu.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy