Christianie je zachráněna, kupují ji bývalí hippies

ČTK ČTK
21. 6. 2011 18:45
Obyvatelé alternativní kodaňské čtvrti zaplatí v přepočtu téměř čtvrt miliardy korun
Obyvatelé Christianie se pravidelně účastní protestů proti globálnímu oteplování
Obyvatelé Christianie se pravidelně účastní protestů proti globálnímu oteplování | Foto: Reuters

Kodaň - Obyvatelé "alternativní čtvrti" Christiania v dánské metropoli Kodani si nakonec koupili od státu pozemky, které před 40 lety obsadili.

Příslušná smlouva o koupi Christianie, před lety zrušené základny námořnictva, byla po mnoha týdnech tahanic podepsána oběma stranami. Oznámil to dnes právník zastupující zájmy hippies Knud Foldschack, podle něhož je tak další existence "svobodné Christianie" zajištěna.

"Christiania se nyní mění z anarchistické lokality s novátorskými idejemi na legální experiment," citovala Foldschacka agentura DPA.

Od obsazení někdejší základny v roce 1971 se téměř každá z dánských vlád snažila různými právními nebo politickými kličkami "svobodný stát Christiania" zrušit, avšak vždy nakonec bez konkrétního výsledku.

Ke zlomu v letitém sporu došlo letos v únoru, kdy Nejvyšší dánský soud definitivně potvrdil, že obyvatelé Christianie desítkami let okupace území nezískali nezvratné právo využívat bývalou námořní základnu k bydlení. Úřady hrozily čtvrti zbouráním a bývalí hippies (dnes už spíše jejich potomci) museli vyměnit "alternativní metody" za právní dohody.

Podle nynější smlouvy uzavřené s ministerstvem obrany, dosud formálním vlastníkem pozemků, může na 700 trvalých obyvatel Christianie zůstat ve čtvrti dále bydlet, pokud prostřednictvím fondů za nemovitosti zaplatí 76,2 milionu dánských korun (asi 246 milionů Kč) a splní nařízení stavebního úřadu týkající se některých dostaveb nesplňujících bezpečnostní normy.

Christiania dosud patřila mezi turisty navštěvujícími Dánsko mezi nejoblíbenější místa Kodaně - vedle sochy malé mořské víly a zábavního parku Tivoli. Ačkoli čtvrť kromě turistů lákala také konzumenty lehkých drog, úřady ji až donedávna tolerovaly.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy