Christianie je zachráněna, kupují ji bývalí hippies

ČTK ČTK
21. 6. 2011 18:45
Obyvatelé alternativní kodaňské čtvrti zaplatí v přepočtu téměř čtvrt miliardy korun
Obyvatelé Christianie se pravidelně účastní protestů proti globálnímu oteplování
Obyvatelé Christianie se pravidelně účastní protestů proti globálnímu oteplování | Foto: Reuters

Kodaň - Obyvatelé "alternativní čtvrti" Christiania v dánské metropoli Kodani si nakonec koupili od státu pozemky, které před 40 lety obsadili.

Příslušná smlouva o koupi Christianie, před lety zrušené základny námořnictva, byla po mnoha týdnech tahanic podepsána oběma stranami. Oznámil to dnes právník zastupující zájmy hippies Knud Foldschack, podle něhož je tak další existence "svobodné Christianie" zajištěna.

"Christiania se nyní mění z anarchistické lokality s novátorskými idejemi na legální experiment," citovala Foldschacka agentura DPA.

Od obsazení někdejší základny v roce 1971 se téměř každá z dánských vlád snažila různými právními nebo politickými kličkami "svobodný stát Christiania" zrušit, avšak vždy nakonec bez konkrétního výsledku.

Ke zlomu v letitém sporu došlo letos v únoru, kdy Nejvyšší dánský soud definitivně potvrdil, že obyvatelé Christianie desítkami let okupace území nezískali nezvratné právo využívat bývalou námořní základnu k bydlení. Úřady hrozily čtvrti zbouráním a bývalí hippies (dnes už spíše jejich potomci) museli vyměnit "alternativní metody" za právní dohody.

Podle nynější smlouvy uzavřené s ministerstvem obrany, dosud formálním vlastníkem pozemků, může na 700 trvalých obyvatel Christianie zůstat ve čtvrti dále bydlet, pokud prostřednictvím fondů za nemovitosti zaplatí 76,2 milionu dánských korun (asi 246 milionů Kč) a splní nařízení stavebního úřadu týkající se některých dostaveb nesplňujících bezpečnostní normy.

Christiania dosud patřila mezi turisty navštěvujícími Dánsko mezi nejoblíbenější místa Kodaně - vedle sochy malé mořské víly a zábavního parku Tivoli. Ačkoli čtvrť kromě turistů lákala také konzumenty lehkých drog, úřady ji až donedávna tolerovaly.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy