Choť nigerijského prezidenta se pustila do manžela. Volit ho nebudu, tvrdí

ČTK ČTK
14. 10. 2016 8:41
Choť nigerijského prezidenta Aisha Buhariová otevřeně kritizovala svého muže. Prohlásila, že pokud se nic výrazně nezmění, ve volbách v roce 2019 mu již nebude pomáhat s kampaní, a dokonce ho nebude ani volit. Muhammad Buhari podle ní sice jmenoval nový vládní kabinet, ale z 50 lidí v něm jich 45 nezná.
Nigerijský prezident Muhammad Buhari
Nigerijský prezident Muhammad Buhari | Foto: Reuters

Abuja – Aisha Buhariová pohrozila svému manželovi – nigerijskému prezidentovi Muhammaduovi Buharimu –, že pokud neprovede zásadní personální reformu vlády, už ho nebude volit.

Prezident podle Buhariové sice jmenoval do kabinetu 50 lidí, ale 45 z nich vůbec nezná. Buhari byl zvolen loni a slíbil, že se bude zabývat bojem proti korupci a nepotismu ve vládních kruzích.

Buhariová v rozhovoru s BBC prohlásila, že vláda je ve vleku "několika málo lidí", kteří rozhodovali o prezidentem jmenovaných pozicích. BBC tvrdí, že Buhariová svým rozhodnutím poukázat na situaci vyvolá šok.

Buhari ve svém inauguračním projevu prohlásil, že "nenáleží nikomu a patří všem".

"Prezident nezná 45 z 50 osob, které jmenoval do funkcí. A neznám je ani já, i když jsem jeho ženou 27 let," řekla v rozhovoru Buhariová. Prohlásila, že v nejvyšších funkcích se ocitli lidé, kteří nesdílejí názory vládnoucího Všepokrokového kongresu (APC), a že za jejich jmenováním je "pár osob". "Někteří lidé sedí doma se založenýma rukama a čekají, až jim zavolají a pozvou je, aby se dostavili a vedli nějakou agenturu nebo ministerstvo," tvrdí prezidentova choť. Odmítla jmenovat někoho ze skupiny, která podle ní jmenovací proces ovládá. "Poznáte je, když budete sledovat televizi," sdělila pouze.

Buhari jí zatím neprozradil, zda se bude o prezidentství ucházet v příštích volbách v roce 2019. "To mi teprve musí říci, ale rozhodla jsem se, že jestli to tak půjde do roku 2019, nebudu se podílet na kampani a přesvědčovat ženy, aby volily, jako jsem to dělala minule. To už neudělám," řekla.

Za úspěch současné vlády označila zlepšení bezpečnostní situace na severovýchodě Nigérie, kde působí radikální Boko Haram. "Nikdo si už nestěžuje na útoky. Všichni mohou vycházet a chodit na modlitby. V Maiduguri se děti vrátily do škol," řekla Buhariová.

Maiduguri je centrem severonigerijského státu Borno – působiště Boko Haram. Skupina tento týden propustila 21 studentek, které byly ve skupině více než 270 mladých žen, jež Boko Haram v roce 2014 unesla. Zatím není zcela jasné, zda vláda dívky vyměnila za zatčené radikály, jak Boko Haram požadovala.

 

Právě se děje

Další zprávy