Chorvatský kolos Agrokor bojuje o přežití. Čeká ho prodej majetku, zavře desítky oblíbených Konzumů

Simone Radačičová Simone Radačičová
27. 6. 2017 16:50
Chorvatská společnost Agrokor, pod kterou spadá i maloobchodní řetězec Konzum, prochází hlubokou proměnou. Kvůli velkým dluhům se propadla do problémů a hrozí jí bankrot. Nevyhne se tak prodeji majetku, včetně luxusní jachty nebo helikoptéry jejího zakladatele a nejbohatšího Chorvata Ivicy Todoriće. Zároveň zavře několik prodejen Konzumu, které jsou populární i mezi Čechy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Záhřeb - Jachta, luxusní firemní vozy nebo taky helikoptéra. To všechno hodlá prodat krizový management, který se aktuálně pokouší ozdravit chorvatský potravinářský a zemědělský kolos Agrokor.

Ten se kvůli vysokým dluhům propadl do hlubokých problémů a hrozí mu bankrot.

Propouštění a uzavírání prodejen se nevyhne ani vlajkové lodi firmy, maloobchodnímu řetězci Konzum, který je oblíbený i u českých turistů.

Nejbohatší Chorvat Ivica Todorić budoval své rodinné obchodní impérium Agrokor přes 40 let. Společnost má aktivity po celém Balkáně a vyrábí potraviny od olejů přes zmrzlinu po mražená jídla.

Svoji podnikatelskou kariéru Todorić kdysi odstartoval prodejem květin. Podnik se mu díky akvizicím dařilo rychle rozšiřovat i do dalších zemí, a tak postupně přibral nové a nové aktivity.

Nedávno se ale firma dostala do problémů. Zlomila jí vaz příliš rychlá expanze, kterou Todorić financoval na dluh.

Poslední kapkou byl nákup slovinského řetězce Mercator, který nepřinesl takový zisk, jak Todorić očekával.

Agrokor musel kvůli vážným potížím požádat o pomoc chorvatskou vládu, která do jeho čela dosadila krizový management. Ten hledá možnosti, jak odvrátit bankrot, který by mohl zasáhnout i okolní země.

Podnik aktuálně dluží přes 40 miliard kun, tedy v přepočtu asi 145 miliard korun. Mezi hlavní věřitele patří dvě státní ruské banky Sberbank a VTB Bank.

Dluh hodlá nové vedení Agrokoru částečně uhradit prodejem majetku. Vedle jachty nebo helikoptéry tak zájemcům nabídne i menší podniky, které pod něj patří.

Jako první přijde na řadu šestice firem. Jejich jména ale nový, vládou jmenovaný šéf Agrokoru Ante Ramljak zatím nezveřejnil. Prodat hodlá taky různé stavební parcely nebo komerční prostory.

Příležitost pro české firmy?

Prodej firem a dalšího majetku, který patří Agrokoru, by mohl být velkou příležitostí pro české firmy působící na chorvatském trhu − například J&T Banku. Ta před čtyřmi lety v této zemi získala Vaba banku.

Před několika lety se o vstup do Chorvatska pokusila i společnost Agrofert Andreje Babiše. Měla zájem o problémovou státní chemickou společnost Petrokemija. Z transakce ale nakonec odstoupila kvůli příliš velkým ekologickým škodám a chorvatská vláda se pro svoji firmu dál snaží najít kupce.

Podle chorvatských médií se kabinet s novou nabídkou pokusí znovu oslovit dřívější zájemce, tedy i Agrofert.

"S Agrokorem nyní o ničem nevyjednáváme," uvedl ale pro Aktuálně.cz Karel Hanzelka, mluvčí Agrofertu.

Bez propouštění to nejde

Agrokor vedle rozprodeje majetku čeká i propouštění. To zatím dopadne na jeho vlajkovou loď, řetězec Konzum, který po celém Chorvatsku provozuje kolem 700 obchodů.

"Plánujeme, že letos zavřeme osmdesát až sto prodejen. Musíme zajistit ziskovost společnosti," prohlásil šéf Konzumu Slavko Ledić. Podotkl, že tento krok se dotkne především menších prodejen.

V příštích týdnech skončí 27 Konzumů, další přijdou na řadu do konce roku.

"Část zaměstnanců se přesune do jiných prodejen, a to hlavně na pobřeží Chorvatska, kde stejně jako další firmy nemáme dost pracovní síly. Myslím, že k žádnému velkému dramatu nedojde," doplnil Ledić s tím, že propuštění pracovníci budou mít nárok na odstupné.

Příliš velký na to, aby padl

Chorvatská vláda považuje Agrokor za společnost "příliš velkou na to, aby padla". Dělá proto všechno pro její záchranu.

Na jaře vypracovala speciální zákon, kterému média přezdívají Lex Agrokor. Ten státu umožňuje zachránit strategicky významné podniky.

Někteří kritici namítají, že ho vláda Agrokoru napsala "na míru".

Ve 4,3milionovém Chorvatsku Agrokor zaměstnává na 30 tisíc lidí. Dalších asi 150 tisíc pak pracuje u jeho dodavatelů, jako je třeba Podravka, výrobce cukrovinek a čokolády Kraš nebo drobní zemědělci.

Pokud by Agrokor padl, do vážných potíží by se dostaly stovky středně velkých i malých firem. A to by výrazně ohrozilo celé chorvatské hospodářství, které se jen pozvolna vzpamatovává z hluboké ekonomické krize.

Otřesy by ale pocítily taky další země regionu − hlavně Bosna nebo Srbsko. I tam tisíce lidí pracují buď přímo pro chorvatský kolos, nebo jeho dodavatele. Těm navíc Agrokor dluží za zboží miliony eur.

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Chorvatska dal mimo jiné najevo nesouhlas s takzvanou vícerychlostní Evropskou unií. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy