Chorvatský kolos Agrokor bojuje o přežití. Čeká ho prodej majetku, zavře desítky oblíbených Konzumů

Simone Radačičová
27. 6. 2017 16:50
Chorvatská společnost Agrokor, pod kterou spadá i maloobchodní řetězec Konzum, prochází hlubokou proměnou. Kvůli velkým dluhům se propadla do problémů a hrozí jí bankrot. Nevyhne se tak prodeji majetku, včetně luxusní jachty nebo helikoptéry jejího zakladatele a nejbohatšího Chorvata Ivicy Todoriće. Zároveň zavře několik prodejen Konzumu, které jsou populární i mezi Čechy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Záhřeb - Jachta, luxusní firemní vozy nebo taky helikoptéra. To všechno hodlá prodat krizový management, který se aktuálně pokouší ozdravit chorvatský potravinářský a zemědělský kolos Agrokor.

Ten se kvůli vysokým dluhům propadl do hlubokých problémů a hrozí mu bankrot.

Propouštění a uzavírání prodejen se nevyhne ani vlajkové lodi firmy, maloobchodnímu řetězci Konzum, který je oblíbený i u českých turistů.

Nejbohatší Chorvat Ivica Todorić budoval své rodinné obchodní impérium Agrokor přes 40 let. Společnost má aktivity po celém Balkáně a vyrábí potraviny od olejů přes zmrzlinu po mražená jídla.

Svoji podnikatelskou kariéru Todorić kdysi odstartoval prodejem květin. Podnik se mu díky akvizicím dařilo rychle rozšiřovat i do dalších zemí, a tak postupně přibral nové a nové aktivity.

Nedávno se ale firma dostala do problémů. Zlomila jí vaz příliš rychlá expanze, kterou Todorić financoval na dluh.

Poslední kapkou byl nákup slovinského řetězce Mercator, který nepřinesl takový zisk, jak Todorić očekával.

Agrokor musel kvůli vážným potížím požádat o pomoc chorvatskou vládu, která do jeho čela dosadila krizový management. Ten hledá možnosti, jak odvrátit bankrot, který by mohl zasáhnout i okolní země.

Podnik aktuálně dluží přes 40 miliard kun, tedy v přepočtu asi 145 miliard korun. Mezi hlavní věřitele patří dvě státní ruské banky Sberbank a VTB Bank.

Dluh hodlá nové vedení Agrokoru částečně uhradit prodejem majetku. Vedle jachty nebo helikoptéry tak zájemcům nabídne i menší podniky, které pod něj patří.

Jako první přijde na řadu šestice firem. Jejich jména ale nový, vládou jmenovaný šéf Agrokoru Ante Ramljak zatím nezveřejnil. Prodat hodlá taky různé stavební parcely nebo komerční prostory.

Příležitost pro české firmy?

Prodej firem a dalšího majetku, který patří Agrokoru, by mohl být velkou příležitostí pro české firmy působící na chorvatském trhu − například J&T Banku. Ta před čtyřmi lety v této zemi získala Vaba banku.

Před několika lety se o vstup do Chorvatska pokusila i společnost Agrofert Andreje Babiše. Měla zájem o problémovou státní chemickou společnost Petrokemija. Z transakce ale nakonec odstoupila kvůli příliš velkým ekologickým škodám a chorvatská vláda se pro svoji firmu dál snaží najít kupce.

Podle chorvatských médií se kabinet s novou nabídkou pokusí znovu oslovit dřívější zájemce, tedy i Agrofert.

"S Agrokorem nyní o ničem nevyjednáváme," uvedl ale pro Aktuálně.cz Karel Hanzelka, mluvčí Agrofertu.

Bez propouštění to nejde

Agrokor vedle rozprodeje majetku čeká i propouštění. To zatím dopadne na jeho vlajkovou loď, řetězec Konzum, který po celém Chorvatsku provozuje kolem 700 obchodů.

"Plánujeme, že letos zavřeme osmdesát až sto prodejen. Musíme zajistit ziskovost společnosti," prohlásil šéf Konzumu Slavko Ledić. Podotkl, že tento krok se dotkne především menších prodejen.

V příštích týdnech skončí 27 Konzumů, další přijdou na řadu do konce roku.

"Část zaměstnanců se přesune do jiných prodejen, a to hlavně na pobřeží Chorvatska, kde stejně jako další firmy nemáme dost pracovní síly. Myslím, že k žádnému velkému dramatu nedojde," doplnil Ledić s tím, že propuštění pracovníci budou mít nárok na odstupné.

Příliš velký na to, aby padl

Chorvatská vláda považuje Agrokor za společnost "příliš velkou na to, aby padla". Dělá proto všechno pro její záchranu.

Na jaře vypracovala speciální zákon, kterému média přezdívají Lex Agrokor. Ten státu umožňuje zachránit strategicky významné podniky.

Někteří kritici namítají, že ho vláda Agrokoru napsala "na míru".

Ve 4,3milionovém Chorvatsku Agrokor zaměstnává na 30 tisíc lidí. Dalších asi 150 tisíc pak pracuje u jeho dodavatelů, jako je třeba Podravka, výrobce cukrovinek a čokolády Kraš nebo drobní zemědělci.

Pokud by Agrokor padl, do vážných potíží by se dostaly stovky středně velkých i malých firem. A to by výrazně ohrozilo celé chorvatské hospodářství, které se jen pozvolna vzpamatovává z hluboké ekonomické krize.

Otřesy by ale pocítily taky další země regionu − hlavně Bosna nebo Srbsko. I tam tisíce lidí pracují buď přímo pro chorvatský kolos, nebo jeho dodavatele. Těm navíc Agrokor dluží za zboží miliony eur.

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Chorvatska dal mimo jiné najevo nesouhlas s takzvanou vícerychlostní Evropskou unií. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy