Chorvatsko propustilo z vězení válečného zločince Dragana Vasiljkoviće

ČTK ČTK
28. 3. 2020 17:46
Bývalý velitel srbských polovojenských jednotek v Chorvatsku Dragan Vasiljković byl v sobotu propuštěn z chorvatského vězení poté, co si zde odsloužil trest za válečné zločiny. Chorvatské úřady jej následně vyhostily do Srbska.
Bývalý velitel srbských polovojenských jednotek v Chorvatsku Dragan Vasiljković (uprostřed).
Bývalý velitel srbských polovojenských jednotek v Chorvatsku Dragan Vasiljković (uprostřed). | Foto: Medija centar Beograd / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Vasiljković, známý pod válečnou přezdívkou Kapitán Dragan, si odpykal celý 13 a půlletý trest za zločiny proti chorvatskému civilnímu obyvatelstvu a vězňům. Zločinů se dopustil v roce 1991 ve městech Glina a Knin, který který byl metropolí samozvané Republiky srbská Krajina (RSK). Svou vinu Vasiljković od počátku popírá a tvrdí, že svědci podali křivé výpovědi.

Po propuštění byl Vasiljković převezen na hraniční přechod se Srbskem a vypovězen z Evropské unie na 20 let.

Do Chorvatska byl Vasiljković vydán v roce 2015 z Austrálie, kde si odsloužil první část trestu. Předtím, než zde byl zatčen, pracoval jako instruktor golfu pod jménem Daniel Snedden. Do Austrálie se Vasiljković odstěhoval se svými rodiči, když mu bylo 14 let. Ještě před vypuknutím válek doprovázejících rozpad Jugoslávie se do svého rodiště vrátil. V roce 1991 byl vyslán z Bělehradu do Chorvatska, aby dělal instruktora tamních srbských polovojenských jednotek.

Republiku srbská Krajina, která zabírala téměř třetinu chorvatského území, vyhlásili chorvatští Srbové v prosinci 1991 poté, co se Chorvatsko téhož roku jednostranně odtrhlo od Jugoslávie. Začátkem srpna 1995 chorvatská armáda provedla bleskovou ofenzivu Bouře, která existenci RSK ukončila.

 

Právě se děje

Další zprávy