Vlastní moře je pro Chorvaty moc drahé. Mnozí jezdí jinam

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 6. 2014 13:00
Zástupci cestovních kanceláří si stěžují, že domácí turisté chtějí ušetřit doslova na všem. K moři jezdí autobusem, ti bohatší míří raději do Středomoří.
Foto: Česká televize

Záhřeb - Zatímco pro české turisty je Chorvatsko stále ještě jedna z nejlevnějších destinací u moře, sami Chorvaté vnímají dovolenou doma u Jadranu jako příliš drahou záležitost. A snaží se ušetřit, kde se dá.

Na chorvatském pobřeží stráví dovolenou kolem 60 procent z nich, píše tamní deník Glas Slavonije. Část z nich se nicméně bude muset uskromnit.

Zástupci cestovních kanceláří si stěžují, že domácí turisté se snaží ušetřit doslova na všem, shánějí levnější ubytování a vyhledávají speciální akce.

"Zákazníci se nás nejčastěji ptají, co je laciné, jestli nemáme nějakou akční nabídku nebo zajímavý last minute," říká Božena Menalová Adamová z cestovní kanceláře v Osijeku na severu země, odkud je k moři nejdále.

"Lidé hledají levné dovolené už několik let, ale letos je to víc než kdy dříve," dodává cestovní agentka.

Třetina se ubytuje u příbuzných

Zhruba třetina všech domácích návštěvníků se podle květnového průzkumu letos v létě dokonce ubytuje u svých příbuzných či přátel na pobřeží, aby nemuseli platit za nocleh.

Foto: Česká televize

Ubytování v hotelu si zaplatí asi jen desetina Chorvatů. Další dvě pětiny si hodlají pronajmout apartmán a 39 procent si najde ubytování v soukromí.

Podle Menalové Adamové je časté, že si rodiny s malými dětmi kupují zájezdy do dvouhvězdičkových hotelů s plnou penzí, protože potomci mají většinou podobný pobyt zadarmo.

Takovou dovolenou je možné pořídit za 1500 až 2200 kun (5400 až 8000 korun) na týden pro jednu osobu. Jadranu tak v Chorvatsku stále více konkurují zahraniční destinace. Například v Tunisku stojí podobná dovolená ve variantě all inclusive 2000 kun (7250 korun), a to včetně letenky.

Levnější doprava

V případě domácí dovolené Chorvaté v posledních letech kvůli ceně stále častěji volí organizovanou dopravu místo vlastního auta.

Foto: Aktuálně.cz

"Poplatky za dálnice a peníze za palivo jsou už pro mnohé příliš vysoké, zejména když jedním autem jedou pouze dva lidé. Autobusem lze pořídit zpáteční jízdenku z Osijeku do Crikvenice za 380 kun (1400 korun)," říká Menalová Adamová s tím, že individuální cestování lidem navíc prodražuje i stále dražší parkovné u moře.

Zpáteční cesta autem přitom v přepočtu vyjde nejméně na 3000 korun. Ušetřit Chorvaté chtějí i na délce letního odpočinku, u cestovních kanceláří nejčastěji volí kratší sedmidenní pobyt.

Doma versus v zahraničí

Její postřehy potvrzují i pracovníci dalších cestovních kanceláří. "Zákazníky můžeme dnes rozdělit na dvě skupiny. Ti z první nechtějí opustit tradiční dovolenou na Jadranu, ale kvůli ceně si vybírají lacinější dvouhvězdičkové hotely a autobusovou dopravu," říká Mirela Vukaová z firmy Panturist, podle které se dobře prodávají například sedmidenní pobyty na ostrově Hvar, které i s dopravou přijdou na 1500 kun (5400 korun).

Druhá skupina chorvatských dovolenkářů pak naopak nechce slevit ze svého komfortu. "Ti odjíždějí do některé jiné země ve Středomoří, kde za stejné peníze dostanou all inclusive pobyt v hotelu se čtyřmi nebo pěti hvězdičkami," uzavírá Vukaová, podle které zkrátka všichni její krajané chtějí na dovolenou, ovšem za co nejméně peněz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy