Chorvatsko hlásí hustý provoz ve směru na jih, problémy jsou hlavně na dálnici A1

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 7. 2019 12:14
Na chorvatských dálnicích i většině hraničních přechodů do Chorvatska v sobotu od rána silně zhoustl provoz, a to především směrem k moři, upozornil na to chorvatský automotoklub HAK. S dopravními problémy se o tomto víkendu počítá vzhledem k výměně rekreantů trávících dovolenou na Jadranu. Zesílený provoz je především na dálnici A1 ve směru Záhřeb-Split-Ploče.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Jízda se zpomaluje na dálničním obchvatu kolem chorvatské metropole kvůli frontám u mýtné brány Záhřeb-Lučko. Jak dlouhé jsou kolony aut HAK zatím neuvádí.

Naproti tomu u mýtnice Demerje ve směru na Záhřeb se podle automotoklubu zatím dlouho nečeká.

S notnou dávkou trpělivosti musejí řidiči počítat i při cestě do Srbska nebo přes Srbsko. Na hlavním hraničním přechodu s Chorvatskem Horgoš se čeká hodinu, přestože je k dispozici až sedm jízdních pruhů, informoval podle serveru Kurir zástupce velitele srbské pohraniční policie v Horgoši Dragan Subotički.

V této souvislosti řidičům radí, aby využili menší alternativní přechody, jako je Bajmok, Djala nebo Bački Vinogradi. "Očekáváme, že vyšší intenzita provozu bude také v neděli, ale i v příštím týdnu," upozornil Subotički.

Obrovské fronty aut se v sobotu vytvořily také na bulharsko-turecké hranici na přechodu Kapitan Andreevo ve směru do Turecka, informovala agentura BGNES. Podle náčelníka přechodu Emila Gočeva jsou otevřené všechny automatizované výjezdy do sousední země, přesto auta čekají na průjezd až 40 minut.

Provoz na tomto přechodu je mimořádně intenzivní každé léto. Především do Turecka totiž jedou na dovolenou nebo na návštěvu příbuzných lidé, kteří pracují v západoevropských státech, hlavně v Německu, nebo tam už žijí a mají rovněž občanství těchto zemí. Podle BGNES v pátek projelo přes přechod Kapitan Andreevo na devět tisíc aut a téměř 30 tisíc cestujících. Očekává se, že dnes to bude ještě víc.

Na očekávaný hustý provoz na středoevropských dálnicích s dlouhými kolonami o tomto víkendu české řidiče předem upozornil BESIP a podobná varování vydaly také autokluby Německa (ADAC) a Rakouska (ÖAMTC).

Při cestě do Chorvatsku by si řidiči podle BESIP měli dát pozor na dálnici A1 ve směru ze Záhřebu na Split, Makarskou a Dubrovník, kde je poškozená vozovka mezi tunely Krpani a Sveti Rok. Maximální povolená rychlost je proto v tomto úseku omezena na 100 kilometrů za hodinu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy