Chorvatsko by mohlo rozšířit Unii už za dva roky

ČTK ČTK
7. 6. 2011 15:09
Šéf EK Barroso údajně v pátek navrhne, aby Chorvati vstoupili do EU v červenci 2013

Brusel - Chorvaté by mohli vstoupit do Evropské unie v polovině roku 2013.

"Navrhneme uzavřít poslední kapitoly. Záměr vstupu do EU v červenci 2013 se bude muset prezentovat opatrně, protože se jedná o rozhodnutí, které přísluší evropským vládám," řekl agentuře AFP nejmenovaný zdroj z Evropské komise. Oznámí to podle něj v pátek šéf EK José Barroso.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg minulý měsíc řekl, že je na čase, aby Chorvatsko bylo přijato do Evropské unie.

Česko chce, aby Unie co nejdříve stanovila předběžné datum vstupu, řekl tehdy v Bruselu. Výhrady k integraci však mají Velká Británie a Nizozemsko.

Francie ve snaze zmírnit výhrady Londýna a Haagu navrhla, aby se v období od uzavření kapitol v rámci přístupových jednání po konečnou ratifikaci přístupové smlouvy členskými státy vyhodnocovalo, zda Chorvatsko dále plní kritéria pro přijetí. V případě nedostatků by komise mohla navrhnout tresty či odložení vstupu o rok.

Obavy některých zemí z přijetí balkánského Chorvatska pramení z jejich přesvědčení, že Rumunsko a Bulharsko vstoupily do EU v roce 2007 příliš brzy a nebyly pro integraci dost připraveny.

I tak může snaha Chorvatska rozšířit Evropskou unii na "osmadvacítku" ztroskotat na referendu. Vláda jej musí vypsat a má se konat na podzim, krátce před parlamentními volbami.

Ti, kteří by Chorvatsko v Unii rádi viděli, mají důvod k obavám vzhledem k průzkumům veřejného mínění. Pro vstup by podle nejnovějšího průzkumu hlasovalo jen 38 procent obyvatel.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy