Chorvatsko by mohlo rozšířit Unii už za dva roky

ČTK ČTK
7. 6. 2011 15:09
Šéf EK Barroso údajně v pátek navrhne, aby Chorvati vstoupili do EU v červenci 2013

Brusel - Chorvaté by mohli vstoupit do Evropské unie v polovině roku 2013.

"Navrhneme uzavřít poslední kapitoly. Záměr vstupu do EU v červenci 2013 se bude muset prezentovat opatrně, protože se jedná o rozhodnutí, které přísluší evropským vládám," řekl agentuře AFP nejmenovaný zdroj z Evropské komise. Oznámí to podle něj v pátek šéf EK José Barroso.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg minulý měsíc řekl, že je na čase, aby Chorvatsko bylo přijato do Evropské unie.

Česko chce, aby Unie co nejdříve stanovila předběžné datum vstupu, řekl tehdy v Bruselu. Výhrady k integraci však mají Velká Británie a Nizozemsko.

Francie ve snaze zmírnit výhrady Londýna a Haagu navrhla, aby se v období od uzavření kapitol v rámci přístupových jednání po konečnou ratifikaci přístupové smlouvy členskými státy vyhodnocovalo, zda Chorvatsko dále plní kritéria pro přijetí. V případě nedostatků by komise mohla navrhnout tresty či odložení vstupu o rok.

Obavy některých zemí z přijetí balkánského Chorvatska pramení z jejich přesvědčení, že Rumunsko a Bulharsko vstoupily do EU v roce 2007 příliš brzy a nebyly pro integraci dost připraveny.

I tak může snaha Chorvatska rozšířit Evropskou unii na "osmadvacítku" ztroskotat na referendu. Vláda jej musí vypsat a má se konat na podzim, krátce před parlamentními volbami.

Ti, kteří by Chorvatsko v Unii rádi viděli, mají důvod k obavám vzhledem k průzkumům veřejného mínění. Pro vstup by podle nejnovějšího průzkumu hlasovalo jen 38 procent obyvatel.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Soud zamítl žalobu bývalého ředitele Národní galerie Fajta, který tvrdil, že jeho květnová výpověď z galerie byla neplatná. Verdikt není pravomocný.

před 1 hodinou

Basketbalisté Philadelphie a Miami drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Philadelphie zůstávají i nadále v této sezoně NBA před svými fanoušky neporažení. V hale Wells Fargo Center v úterý zdolali ve třináctém domácím zápase Denver 97:92. O dvě utkání kratší domácí neporazitelnost uhájilo i Miami, které zdolalo Atlantu až po prodloužení 135:121.

Výsledky NBA:

Charlotte - Washington 114:107, Miami - Atlanta 135:121 po prodl., Philadelphia - Denver 97:92, Portland - New York 115:87.

Další zprávy