Chorvatsko by mohlo rozšířit Unii už za dva roky

ČTK ČTK
7. 6. 2011 15:09
Šéf EK Barroso údajně v pátek navrhne, aby Chorvati vstoupili do EU v červenci 2013

Brusel - Chorvaté by mohli vstoupit do Evropské unie v polovině roku 2013.

"Navrhneme uzavřít poslední kapitoly. Záměr vstupu do EU v červenci 2013 se bude muset prezentovat opatrně, protože se jedná o rozhodnutí, které přísluší evropským vládám," řekl agentuře AFP nejmenovaný zdroj z Evropské komise. Oznámí to podle něj v pátek šéf EK José Barroso.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg minulý měsíc řekl, že je na čase, aby Chorvatsko bylo přijato do Evropské unie.

Česko chce, aby Unie co nejdříve stanovila předběžné datum vstupu, řekl tehdy v Bruselu. Výhrady k integraci však mají Velká Británie a Nizozemsko.

Francie ve snaze zmírnit výhrady Londýna a Haagu navrhla, aby se v období od uzavření kapitol v rámci přístupových jednání po konečnou ratifikaci přístupové smlouvy členskými státy vyhodnocovalo, zda Chorvatsko dále plní kritéria pro přijetí. V případě nedostatků by komise mohla navrhnout tresty či odložení vstupu o rok.

Obavy některých zemí z přijetí balkánského Chorvatska pramení z jejich přesvědčení, že Rumunsko a Bulharsko vstoupily do EU v roce 2007 příliš brzy a nebyly pro integraci dost připraveny.

I tak může snaha Chorvatska rozšířit Evropskou unii na "osmadvacítku" ztroskotat na referendu. Vláda jej musí vypsat a má se konat na podzim, krátce před parlamentními volbami.

Ti, kteří by Chorvatsko v Unii rádi viděli, mají důvod k obavám vzhledem k průzkumům veřejného mínění. Pro vstup by podle nejnovějšího průzkumu hlasovalo jen 38 procent obyvatel.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 39 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy