reklama
 
 

Chorvatsko by mohlo rozšířit Unii už za dva roky

7. 6. 2011 15:09
Šéf EK Barroso údajně v pátek navrhne, aby Chorvati vstoupili do EU v červenci 2013

Brusel - Chorvaté by mohli vstoupit do Evropské unie v polovině roku 2013.

"Navrhneme uzavřít poslední kapitoly. Záměr vstupu do EU v červenci 2013 se bude muset prezentovat opatrně, protože se jedná o rozhodnutí, které přísluší evropským vládám," řekl agentuře AFP nejmenovaný zdroj z Evropské komise. Oznámí to podle něj v pátek šéf EK José Barroso.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg minulý měsíc řekl, že je na čase, aby Chorvatsko bylo přijato do Evropské unie.

Česko chce, aby Unie co nejdříve stanovila předběžné datum vstupu, řekl tehdy v Bruselu. Výhrady k integraci však mají Velká Británie a Nizozemsko.

Francie ve snaze zmírnit výhrady Londýna a Haagu navrhla, aby se v období od uzavření kapitol v rámci přístupových jednání po konečnou ratifikaci přístupové smlouvy členskými státy vyhodnocovalo, zda Chorvatsko dále plní kritéria pro přijetí. V případě nedostatků by komise mohla navrhnout tresty či odložení vstupu o rok.

Obavy některých zemí z přijetí balkánského Chorvatska pramení z jejich přesvědčení, že Rumunsko a Bulharsko vstoupily do EU v roce 2007 příliš brzy a nebyly pro integraci dost připraveny.

I tak může snaha Chorvatska rozšířit Evropskou unii na "osmadvacítku" ztroskotat na referendu. Vláda jej musí vypsat a má se konat na podzim, krátce před parlamentními volbami.

Ti, kteří by Chorvatsko v Unii rádi viděli, mají důvod k obavám vzhledem k průzkumům veřejného mínění. Pro vstup by podle nejnovějšího průzkumu hlasovalo jen 38 procent obyvatel.

autor: ČTK | 7. 6. 2011 15:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama