reklama
 
 

Oheň se blíží k chorvatskému Splitu. Hasiči dál bojují s lesními požáry také v Itálii a Černé Hoře

Aktualizováno 17. 7. 2017 22:26
Požáry zasahují až k turistickým oblastem chorvatského a černohorského pobřeží. V noci na pondělí vypukl požár jen 20 kilometrů od chorvatského města Split. V Černé Hoře musely úřady evakuovat nejméně stovku turistů. Podle policie ale zatím nejsou hlášeny oběti na životech ani materiální škody. Také po celé Itálii museli hasiči k požárům vyjet od víkendu ve více než 240 případech.

Záhřeb - Chorvatsko, Itálii a Černou Horu i nadále trápí rozsáhlé lesní požáry. Práci hasičům komplikuje silný vítr. 

Chorvatské pobřeží, které patří k oblíbeným letním destinacím, o prázdninách často sužují lesní požáry. Ty letošní jsou podle agentury AP považovány za jedny z nejhorších. O víkendu podle chorvatské agentury Hina u chorvatského pobřeží hořelo přibližně 352 hektarů lesa.

Oheň v noci na pondělí vypukl nedaleko chorvatských měst Bogomolje na ostrově Hvar a u Tugare, přibližně 20 kilometrů východně od Splitu. Odtud se šíří směrem ke Splitu.

Podle chorvatského deníku Jutarnji list v celé přímořské Dalmácii se vyskytují dvě desítky požárů. Kritická situace je zatím v oblasti městečka Srinjine a obcí Gornje a Donje Sitno, kde policie uzavřela místní komunikaci asi 15 kilometrů od Splitu. Z prostoru uvedených obcí je také hlášeno první úmrtí, i když není zatím jisté, zda je spojeno s požárem. Zemřel 65letý muž, ale neví se, zda na infarkt nebo zda se udusil kouřem.

Stovkám hasičů na některých místech pomáhá také armáda. Ministr obrany Damir Krstičević podle agentury Reuters informoval, že do boje s plameny se zapojila stovka vojáků u obce Žrnovnica. Blízké podzemní úložiště raket podle jeho předpokladů žádné škody neutrpí.

Nasazení hasicích letadel v regionu Srinjine, Gornje a Donje Sitno ráno a dopoledne znemožnil silný vítr a turbulence, uvedl zástupce velitele hasičského sboru Tomislav Vuko. Odpoledne kolem 15:00 SELČ se ale tři letouny už mohly do boje s plameny zapojit.

Hasičům se ještě stále nepodařilo uhasit požár u vesnice Šestanovac mezi Makarskou a Splitem, oheň je nicméně pod kontrolou, napsal Jutarnji list.

Agentura HINA uvedla, že v zasaženém území jsou přerušené dodávky vody a elektrického proudu a na některých místních silnicích je zastaven provoz.

V Černé Hoře v pondělí úřady kvůli požárům, které se rozšířily do blízkosti kempovacích zón a obytných oblastí, evakuovaly nejméně stovku turistů. Podle policie zatím nejsou hlášeny oběti na životech ani materiální škody. Na poloostrově Luštica se před plameny údajně ukrývalo několik lidí v moři, kde přibližně hodinu čekali na příjezd záchranářů.

Ministr vnitra Mevludin Nuhodžić podle podgorického listu Vijesti sdělil, že vláda požádala o mezinárodní pomoc středisko pro mimořádné situace při Evropské komisi. Uvedl, že situace na požářištích je pod kontrolou, nicméně nasazeny jsou všechny hasičské jednotky z pobřeží, kterým pomáhají i hasiči z měst na severu země.

Také po celé Itálii museli hasiči k požárům vyjet od víkendu ve více než 240 případech. Na předměstí Říma ohrožoval oheň dokonce nemocnici, informovala v pondělí agentura ANSA. V letovisku Capalbio v Toskánsku musely úřady evakuovat turisty ze dvou místních kempů. 

Situace je kritická také jižně od Neapole v okolí Salerna a sopky Vesuv, na Sicílii, na Elbě a také v okolí Říma. Agentura Reuters v pondělí informovala, že hasiči zasahovali na římském přímořském předměstí Ostia u třech požárů. "Situace je velmi vážná. Řím nemůže tomuto přírodnímu prostředí čelit sám," prohlásila během inspekční cesty starostka Říma Virginia Raggiová.

Podle agentury DPA v Itálii v uplynulých čtyřech týdnech shořelo tolik lesů a křovin jako za celý loňský rok - na ploše téměř 26 000 hektarů.

České ministerstvo zahraničí v pondělí upozornilo na požáry české turisty. "Doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti hlavně mezi obcí Podstrana a Jesenice a dodržovat pokyny hasičů," uvedlo ministerstvo na webu. V případě nutnosti se Češi mohou obrátit na konzulát ve Splitu na čísle +385 91 6121 660. Černínský palác také doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se do aplikace DROZD. Ministerstvo ji používá k tomu, aby informovalo Čechy v zahraničí v případě mimořádných situací

autor: ČTK | 17. 7. 2017 15:19

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama