Chorvati spěchají do EU, chtějí být za rok 28. členem

Martin Novák Martin Novák
2. 10. 2009 12:55
Přístupová jednání zablokovalo téměř na rok Slovinsko kvůli pohraničním sporům
Slovinský premiér Borut Pahor a předsedkyně chorvatské vlády Jadranka Kosorová.
Slovinský premiér Borut Pahor a předsedkyně chorvatské vlády Jadranka Kosorová. | Foto: Reuters

Záhřeb - Chorvatsko po téměř roce obnovilo jednání o vstupu do Evropské unie. Pauzu způsobilo sousední Slovinsko, které rozhovory zablokovalo, protože nebylo spokojeno s vymezením námořní i pozemní hranice s Chorvatskem.

Lublaň i Záhřeb nicméně nedávno po zdlouhavých jednáních dospěly k dohodě, a Chorvatsko má tak šanci stát se druhým státem bývalé Jugoslávie, který dorazí k břehům Evropské unie.

Tím prvním je právě Slovinsko, které se stalo členem stejně jako Česká republika v roce 2004.

Záhřebu zbývá ještě uzavřít jedenáct kapitol. Přístupové rozhovory by měly skončit - pokud vše dobře půjde - v červenci příštího roku. Osmadvacátým členem Unie se tak zřejmě stane v roce 2011.

Podle Bruselu je ale slabinou Chorvatska nedostatečná spolupráce s Mezinárodním tribunálem pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii a také vysoká míra korupce.

Chorvatská vláda také požaduje výjimku v oblasti zemědělství - dvanáctileté moratorium pro nákup půdy cizinci.

Foto: Aktuálně.cz

Slovinská vláda ale avizuje, že pokud Chorvaté nedodrží dohody ohledně řešení hraničního sporu, jednání o vstupu znovu zablokují.

Spor o pozemní hranici se týká zhruba šestikilometrového úseku (hranice mezi oběma zeměmi je dlouhá 664 kilometrů). Jde v ní však o úrodné údolí řeky Dragonji. Na moři žádá Slovinsko rozšíření svých výsostných vod na úkor chorvatských a přímý přístup do mezinárodních vod.

Nejasnosti trvají od roku 1991, kdy se obě země oddělily od Jugoslávie a v chaotických počátcích jejich nezávislosti byly dohody o vytyčení hranic formulovány velmi vágně

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy