Byl jako chobotnice. Obvinění Trumpa ze sexuálního obtěžování přibývá

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
13. 10. 2016 11:21
Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump je obviňován ze sexuálního obtěžování a urážlivého chování k ženám. Jessica Leedsová vyprávěla novnářům o tom, jak ji v 80. letech Trump ohmatával a obtěžoval v letadle. Svědectví o jeho nevybíravém chování a zneužívání vlastního postavení se začínají objevovat poté, co během druhé televizní debaty tvrdil, že navzdory svým řečem nikdy nic takového neudělal.
Foto: Reuters

Washington – "Byl jako chobotnice. Jeho ruce byly všude," popsala Donalda Trumpa americkému listu The New York Times Jessica Leedsová.

Na noviny se obrátila proto, aby se podělila o přes třicet let starou příhodu s mužem, který nyní za Republikánskou stranu kandiduje na amerického prezidenta. Když totiž Trumpa slyšela v televizi tvrdit, že se navzdory svým nevybíravým výrokům nikdy nedopustil sexuálního obtěžování, rozhodla se usvědčit ho ze lži.

Vyprávěla o incidentu z 80. let, kdy se jako obchodnice vydala na pracovní cestu do New Yorku. Letěla první třídou stejně jako realitní magnát, který měl sedadlo hned vedle ní. Nikdy předtím se neviděli. Necelou hodinu po startu ale pro ni tehdy neznámý muž zvedl opěradlo a začal se jí dotýkat. Dnes 74letá Leedsová vzpomíná, jak jí sahal na prsa a snažil se jí vyhrnout sukni.

Není jediná. Svědectví o bezohledném a urážejícím chování Donalda Trumpa k ženám se začínají množit.

V šatně bez zaklepání

Během konání soutěže krásy v roce 2001 měl Trump podle jedné z účastnic vstoupit do dívčí šatny bez klepání. Některým dívkám, které se v tu chvíli oblékaly a byly téměř nahé, bylo pouhých 15 let.

"Jednoduše vstoupil dovnitř a začal se tam procházet. Neměly jsme ani chvilku hodit na sebe župan nebo nějaké oblečení nebo tak něco. Některá děvčata byla nahoře bez, některá úplně nahá," cituje svědectví jedné z nich The Independent.

"Pan Trump tam vtrhl, nic neřekl, stál tam a zíral na nás. Ani se neomluvil. Udělal to, protože věděl, že to udělat může," prozradila další v rozhovoru pro Guardian.

Obvinění z obtěžování se valí na Trumpovu hlavu po zveřejnění nahrávky, ve které se realitní magnát chvástá tím, že se může díky svému postavení bezelstně dotýkat žen. Během druhé prezidentské debaty se k tomu vyjádřil s tím, že to navzdory chlubení ve skutečnosti nikdy neudělal.

Přestože na něj nikdy nebylo oficiálně vzneseno žádné obvinění, začínají se ozývat hlasy dokazující pravý opak. "V té době nás učili, že je to naše chyba," vysvětlila své mlčení o sexuálním obtěžování Jessica Leedsová. Když ale slyšela možného budoucího amerického prezidenta tvrdit, že nic takového nikdy neprovedl, rozhodla se promluvit.

"Jeho chování je usazeno hluboko v jeho povaze," prohlásila. "Těm, kteří pro něj budou volit, bych přála, aby si to uvědomili."

Herec Robert De Niro nahrál velmi ostrý vzkaz pro voliče. Republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa v něm nazývá trotlem a prasetem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy