Chlapec se uměl orientovat, říká ekonom, jehož knihu v diplomce opsal premiér Matovič

Michal Katuška, deník SME
17. 7. 2020 13:23
Slovenskou politikou hýbe další plagiátorská kauza. Předseda vlády Igor Matovič opsal desítky stran ve své diplomové práci, aniž by uvedl zdroje. Spoluautorem knih, které Matovič vykradl, je i ekonom Pavol Kárázs, bývalý poradce premiéra Roberta Fica. V rozhovoru pro slovenský deník SME říká, že o Matovičově plagiátorství věděl už delší dobu. Podle něj jde o premiérovu ostudu.
Igor Matovič, předseda slovenské vlády
Igor Matovič, předseda slovenské vlády | Foto: Reuters

Většina ze 79stránkové diplomové práce Igora Matoviče je plagiát. Na desítkách stran ukradl myšlenky ze dvou publikací a neuváděl jejich autory. Jste spoluautorem obou knih. Věděl jste o tom?

Možná jsem Matoviče na fakultě i učil, ale nepamatuji si to, bylo to velmi dávno. Že Matovič náš kolektiv autorů okradl, se ke mně dostalo už před lety.

Já jsem na to s úsměvem reagoval, že to byl šikovný student, protože vybral dobrou odbornou literaturu. Byla to těžká mečiarovská éra a orientovat se v odborné literatuře nebylo tak jednoduché. Omlouvám se za neskromnost, ale to, co jsme tehdy napsali, bylo to nejlepší, co tady v tom období vzniklo.

Nechtěl jste se tím zaobírat?

Nevím, zda to opsal, to není důležité. Z mého pohledu je důležité, že chlapec se uměl orientovat a zorientoval se tak, že nevybral neadekvátní věc a vybral si dobrou odbornou literaturu. 

Hodně doktorandů u mě skončilo a hodně posudků jsem sám napsal, možná i tisíce za život. Diplomová práce má dávat obraz o tom, jak se student orientuje v odborné literatuře.

Matovič však použil dvě knihy, kde jste spoluautorem. Téměř nikde necituje, že je to z vaší knihy, jen doslova přebírá desítky stran textu.

Nesmírně mnoho lidí je v podobné situaci. Ale já jsem jeho práci ani neviděl, na takové věci nemám čas.

Jen z druhé ruky mi to řekli kamarádi, já jsem se smál a říkám: šikovný hoch, vybral dobrou literaturu.

A nevadí vám to?

Není to urážka mě, ale je to ostuda někoho jiného. Mně je v podstatě úplně jedno, zda mě tam uvádí, nebo neuvádí. Pro mě jsou to nepodstatné věci z hlediska problémů, které Slovensko má a které ho čekají.

Nebudete uplatňovat svá autorská práva například formou žaloby? 

Vůbec ne. Já jsem se samolibosti zbavil před několika desítkami let, takže ne, nebudu ho žalovat.

Jaký je váš postoj k plagiátorství současného premiéra?

Já to chápu tak, že byl jako student takový. Je to otázka jeho cti, jak to udělal, zda to uváděl, nebo neuváděl.

Kdybyste rozvedli docentury, profesury velkých doktorů a co já vím co všechno tady na Slovensku, tak byste možná byl překvapený. Ale o tom se nemluví. Jen se vyberou lidé. A pro mě to není nijak závažný problém.

Mají se takto psát závěrečné práce?

Víte co, kdybyste například vy psal diplomovou práci a vybral byste si tu knihu, tak kvituji, že jste šikovný, protože jste našel to nejlepší, co se dalo najít.

A když tam ještě uvedete citáty na základě citačních pravidel, tak vás ještě pochválím, že umíte psát i vědeckou práci. Že jste na úrovni i jako spisovatel.

Ale kdybyste to tam nedal a bylo by to tak, jak jste mi povídal o tom Matovičovi, tohle bych vám v podstatě neřekl. A byla by to nějaká vaše ostuda, nikoliv má.

Nechci se vytahovat svými šedinami, ale já se už nějak straním méně rozumných lidí a nezaobírám se zbytečnými malichernostmi nebo nepodstatnými věcmi pro vývoj Slovenska. 

Rozhovor publikoval slovenský deník SME.

Video: Matovič byl nejhlasitější šašek a klaun parlamentu, teď bude premiér, říká Kostolný

Matovič nechtěl být tradičním politikem, teď bude premiérem. Před pár měsíci se mluvilo o tom, že se nedostane do Parlamentu, říká Matúš Kostolný. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 28 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 31 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy