Chirurgy mohou brzy nahradit stroje. První robot zvládl operaci bez lidské pomoci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
6. 5. 2016 8:36
Chirurgové jsou "jenom lidé" a mohou chybovat. Ke své práci proto stále více využívají roboty, kteří jim ale do této doby pouze asistovali. Američtí vědci nyní ale vyvíjí novou generaci robotů, kteří jsou schopni pracovat zcela samostatně. První z nich se úspěšně účastnil pokusu při operaci prasete a bez vedení lékařů dokázal sám sešít operované střevo.
Ruce sebelepšího chirurga nejsou neomylné. Roboti však chyby nedělají.
Ruce sebelepšího chirurga nejsou neomylné. Roboti však chyby nedělají. | Foto: Thinkstock

Washington - Doba, kdy budou moci být chirurgové nahrazeni stroji, se přiblížila mílovým krokem.

Američtí vědci sestavili nový typ robota, který dokázal zcela sám bez lidského vedení bez chyby sešít střevo operovanému praseti, informoval vědecký časopis Science Translational Medicine.

Podle odborníků se mu to povedlo dokonce lépe, než by to zvládl lékař. Vepře díky tomu čeká minimum pooperačních komplikací.

Robot STAR je první z připravované nové generace automatických strojů, které jsou zcela nezávislé na lékařském vedení a dokážou pracovat naprosto samostatně.

Vyvinuli ho vědci z lékařského centra ve Washingtonu. Jejich cílem je, aby jednoho dne mohli lékaři roboty při operacích pouze sledovat a zapojit se jen v případě potřeby.

"Všichni lidé dělají chyby. Máme emoce a unavíme se. (...) Musíme se tedy ptát, zda by stroje mohly odvést v některé části operativního zákroku lepší práci," řekl televizní stanici BBC doktor Shafi Ahmed z britské Royal College of Surgeons.

Roboti se podle odborníků lépe hodí především na opakující se rutinní práci. Naučit je pracovat s měkkými tkáněmi v těle je pro experty stále výzva.

Přestože vývoj umělé inteligence, která by při tak choulostivé práci nahrazovala člověka, vyvolává mnoho etických otázek, minimalizovat chyby způsobené lidským faktorem lze chápat jako vznešený cíl.

A že těchto chyb není nijak málo. Server Techtimes v souvislosti s tímto vědeckým pokrokem upozorňuje na statistiky, podle kterých každý rok zemřou ve Spojených státech během operace tisíce lidí z důvodu pochybení operujícího lékaře. Lidská chyba stojí navíc za polovinou všech pooperačních komplikací.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy