NASA našla vítěze. Americký chirurg navrhl, jak by si astronauti měnili prádlo dírkou ve skafandru

Barbora Báštěcká
19. 2. 2017 14:00
Vesmírný úřad NASA se snažil vymyslet, jak umožnit astronautům být ve skafandru třeba i několik dní. V soutěži Space Poop Challenge pak hledal řešení problému s tělesným odpadem. Vyzval proto lidi, ať posílají své návrhy. Ze všech kontinentů světa jich nakonec přišlo pět tisíc. Vítězem se stal americký chirurg, kterého napadlo, že by si astronauti mohli měnit spodní prádlo skrze miniaturní otvor ve skafandru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Washington, D.C. - Pokud jsou astronauti ve vesmíru a mají právě na sobě skafandr, nemohou si dojít na záchod. Používají proto pleny pro dospělé, ve kterých vydrží několik hodin. Co kdyby ale museli vydržet ve skafandrech déle?

Americká vesmírná agentura NASA spustila soutěž, která jí měla najít řešení. S nejlepším nápadem přišel americký chirurg Thatcher Cardon, který by postupoval stejně jako u takzvaných "operací klíčovou dírkou" - spodní prádlo i pleny by se vyměnily skrze miniaturní otvor.

Astronauti mají cestovat dál

NASA už dříve vyrobila vesmírný záchod, který výkaly a další odpad nasaje. Z moči dokáže získat čistou vodu a zbytek vypustí z lodi do vesmíru.

Jenže když jde astronaut do volného vesmíru, musí být ve skafandru. A to někdy až dvanáct hodin. Právě v takovém případě se používají pleny pro dospělé.

NASA ale plánuje posílat astronauty ve vesmíru ještě dál. Potřebuje tak je i jejich tělesný odpad připravit na to, že pokud by se loď porouchala ve velké vzdálenosti od Země, budou muset ve skafandru vydržet i několik dní.

Vyhlásila proto se společností HeroX soutěž s názvem Space Poop Challenge.

Každý mohl navrhnout vhodné zařízení, které by vyřešilo problém s močí, výkaly a menstruační krví ve skafandru. Odměna za nejlepší návrhy byla v součtu 30 tisíc dolarů (v přepočtu 761 tisíc korun).

Jak to dostat ven?

Ze všech kontinentů, včetně Antarktidy, přišlo celkem pět tisíc návrhů.

Hlavní cenu nakonec vyhrál Thatcher Cardon, letecký důstojník a chirurg z amerického Las Vegas. "Nemyslím si, že zadržování tělesného odpadu v obleku by bylo dobré. Tak jsem přemýšlel, jak ho dostat ven," popsal pro americký server Business Insider Cardon.

Podle jeho návrhu by tak ve spodku skafandru byl velmi malý otvor, kterým by si astronaut mohl pleny a spodní prádlo měnit. Cardon pro tento nápad využil svých profesních znalostní a navrhl obdobné zařízení, jaké se používá při miniinvazivních operacích.

"Doktoři dokážou udělat úžasné věci a stačí jim k tomu jen malý otvor. Umí například vyměnit srdeční chlopně pomocí cévních katetrů (úzkých trubiček nebo hadiček - pozn. red.)," vysvětlil chirurg, co ho k vítěznému nápadu přivedlo. Odpad by podle jeho návrhu mohl mít velikost malé brambory.

Externí nádoba nebo absorpční plavky

Cardon si nakonec odnesl odměnu 15 tisíc dolarů. Autoři na druhém a třetím místě vyhráli deset, respektive pět tisíc.

V soutěži se za Cardonovým návrhem umístil systém, který by odpad přesouval do externí nádoby pomocí proudu vzduchu. Ten by jednoduše vytvořil astronautův pohyb. Třetím nejlepším návrhem pak byl oblek nazvaný SWIMSuit (v překladu plavky). Ten by měl být schopný dezinfikovat a absorbovat veškerý tělesný odpad.

NASA už začala nejlepší návrhy testovat. "Astronauti by v krajních situacích mohli ve skafandru vydržet šest dní," řekl úřad.

Některé systémy by mohly najít uplatnění i na Zemi. "Dovedu si představit, že by se takové zařízení hodilo například v medicíně, když je potřeba zbavit výkalů pacienta upoutaného na lůžko," řekl pro americkou stanici CNN bývalý astronaut Richard Mastracchio.

Video: NASA
 

Právě se děje

před 38 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy