Chile zmírnilo kritizovaný zákaz potratů. Opozice hrozí, že nový zákon napadne u ústavního soudu

ČTK ČTK
3. 8. 2017 17:00
Chilští poslanci povolili ve třech výjimečných případech umělé přerušení těhotenství. Do té doby v zemi dosud platil absolutní zákaz interrupcí. Nyní návrh čeká na to, až jej potvrdí prezidentka Michelle Bacheletová, která změnu sama iniciovala. Podle nového zákona by interrupce měla přestat být trestná ve třech případech - pokud bude ohrožen život ženy, jestliže plod nebude mít naději na přežití, anebo pokud těhotenství vzniklo ze znásilnění.
Chilská prezidentka Michelle Bacheletová.
Chilská prezidentka Michelle Bacheletová. | Foto: Reuters/Jorge Silva

Santiago de Chile - Chile ve třech výjimečných případech povolí interrupce. Ve středu o tom rozhodla dolní komora parlamentu, informovala ve čtvrtek agentura DPA.

Návrh už v červenci schválil Senát a nyní se očekává, že jej podepíše prezidentka Michelle Bacheletová, která změnu iniciovala.

V Chile dosud platil absolutní zákaz potratů, tedy i ze zdravotních důvodů.

Sociální demokratka Bacheletová předložila legislativní úpravu před více než dvěma lety. Minulý týden na její podporu demonstrovaly v chilské metropoli i dalších městech tisíce lidí.

Senát částečnou dekriminalizaci interrupcí odsouhlasil po vášnivé debatě 19. července.

Pravicová opozice ale tehdy oznámila, že zákon napadne u ústavního soudu, protože podle ní porušuje právo nenarozeného dítěte na život.

Podle nového zákona by mělo přestat být trestné umělé přerušení těhotenství ve třech případech: pokud bude ohrožen život ženy, jestliže plod nebude mít naději na přežití, anebo pokud těhotenství vzniklo ze znásilnění.

Absolutní zákaz platil od roku 1989

Podobné výjimky existovaly podle španělského listu El País v Chile už od roku 1931, tedy ještě předtím, než tam ženy dostaly v roce 1949 volební právo.

Absolutní zákaz interrupcí v roce 1989 zavedl pravicový diktátor Augusto Pinochet jen několik měsíců předtím, než opustil úřad prezidenta.

Chile je jednou z mála zemí světa, kde platí absolutní zákaz interrupcí. Dalšími jsou Nikaragua, Dominikánská republika, Salvador, Haiti, Malta a Honduras.

Například v Salvadoru je nyní za mřížemi asi 20 žen, které si za přerušení těhotenství odpykávají až třicetileté tresty vězení. V mnoha případech šlo přitom podle ochránců lidských práv o spontánní potrat, který soud označil za vraždu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy