Chile zasáhlo zemětřesení, na 100 tisíc lidí bez elektřiny

ČTK ČTK
24. 8. 2014 8:54
Případné oběti a škody zatím nebyly hlášen. Došlo jen k výpadku elektřiny, mimo jiné i v chilské metropoli.
Zemětřesení v Chile.
Zemětřesení v Chile. | Foto: Reuters

Santiago de Chile - Centrální část Chile zasáhlo v sobotu odpoledne místního času (v noci na dnešek SELČ) silné zemětřesení.

Americký geologický ústav USGS nejprve informoval, že otřesy měly sílu 6,3 stupně, poté to zvýšil na 6,6 stupně. Případné oběti a škody zatím nebyly hlášeny, uvedla agentura Reuters. Došlo jen k výpadku elektřiny, mimo jiné i v chilské metropoli.

Epicentrum zemětřesení bylo asi 50 kilometrů severovýchodně od přístavního města Valparaíso v hloubce 32 kilometrů.

Otřesy byly cítit i v metropoli Santiagu. Chilské námořnictvo oznámilo, že není nutné ohlašovat varování před cunami.

Místní média informovala, že kvůli otřesům zaznamenaly problémy telefonní a mobilní sítě.

Bez elektřiny se ocitlo asi 100 tisíc lidí v Santiagu a další obyvatelé měst Temuco a Valparaíso, uvedl vládní úřad pro krizové situace ONEMI. Zemětřesení pocítili až na jihu Chile a rovněž na západě Argentiny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy