Chile ukončí výjimečný stav vyhlášený kvůli protivládním protestům

ČTK ČTK
27. 10. 2019 21:35
V Chile dnes o půlnoci místního času (v pondělí 04:00 SEČ) skončí výjimečný stav vyhlášený kvůli rozsáhlým protivládním protestům. Ty propukly minulý týden kvůli zvýšení cen jízdného v hromadné dopravě, přerostly však v širší hnutí za větší sociální spravedlnost.
Protestní pochod v Chile.
Protestní pochod v Chile. | Foto: Reuters

Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na prezidentský úřad, podle kterého již prezident Sebastián Piňera podepsal příslušné dekrety.

V pátek večer se převážně pokojného protestu v metropoli Chile Santiagu zúčastnilo na milion lidí. Podle některých místních komentátorů se zřejmě jednalo o největší shromáždění v zemi od konce režimu diktátora Augusta Pinocheta v roce 1989.

Prezident Piňera v reakci na protesty slíbil rozsáhlé změny kabinetu, zatím však o nich neposkytl žádné podrobnosti. 

Nově zveřejněné výsledky průzkumu veřejného mínění z tohoto týdne ukázaly, že Piňeru již podporuje pouze 14 procent obyvatel. To představuje nejslabší podporu hlavy státu od návratu země k demokracii před třemi desetiletími, napsala agentura Reuters.

Chile, které je největším producentem mědi na světě, patří mezi nejvíce prosperující a nejstabilnější ekonomiky v regionu. Jeho obyvatelé se však nyní bouří kvůli hluboce zakořeněné nerovnosti a rostoucím životním nákladům. Protivládní protesty si vyžádaly nejméně 17 mrtvých.

Oznámení z poloviny tohoto týdne, že vláda mimo jiné zvýší minimální mzdu či zruší nedávné zvýšení cen elektřiny, k uklidnění nepokojů nestačilo. Prezident Piňera, který je v úřadu od loňského března, slíbil také mimo jiné zvážit zlevnění léků či změnit penzijní systém. Podle průzkumu 80 procent obyvatel považuje reformy za nedostatečné. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy