Nacista vedl v Chile "koncentrák", fungoval až do roku 1997. Německo odškodní oběti

ČTK ČTK
18. 5. 2019 15:10
Německo odškodní oběti sektářské osady Colonia Dignidad (Důstojnost), kterou 350 kilometrů jižně od chilské metropole založil v roce 1961 bývalý řadový poddůstojník Wehrmachtu Paul Schäfer. Na území o rozloze 13 000 hektarů se stal na téměř čtyři desítky let neomezeným pánem. Zneužil zde sexuálně desítky dětí. Na kompenzaci až 10 000 eur (bezmála 256 000 korun) mají nárok stovky německých a chilských obětí. O pátečním rozhodnutí německé vládní komise, která na odškodnění vyčlenila 3,5 milionu eur, informoval zpravodajský server BBC.
Peter Schäfer provozoval zařízení podobné koncentračnímu táboru ještě 52 let po konci holocaustu.
Peter Schäfer provozoval zařízení podobné koncentračnímu táboru ještě 52 let po konci holocaustu. | Foto: ČTK

Do země, která dávno před ním přijala řadu nacistických zločinců, uprchl Schäfer poté, co na něj v Německu koncem 50. let vydali zatykač kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí.

Enkláva německých emigrantů byla svým zakladatelem navenek prezentována jako harmonická komunita, kde muži farmaří, ženy se věnují domácím pracím a děti se učí, tančí a zpívají. Již koncem 60. let, kdy se z osady podařilo utéci dvěma mužům, vypluly ovšem na povrch informace o diktátorském režimu v komunitě.

Členové zde byly fakticky drženi jako otroci a v odchodu jim bránila ozbrojená stráž se psy. Později se též ukázalo, že zde Schäfer sexuálně zneužíval děti.

V době největšího rozpuku komunity zde přebývaly tři stovky Němců a Chilanů. Osadu lemoval ostnatý drát a strážné věže se světlomety. Děti žily odloučeny od svých rodičů.

Pinochet zde mučil své odpůrce

O poměrech v osadě německých emigrantů se světová veřejnost dozvěděla poměrně pozdě, neboť chilský režim generála Augusta Pinocheta (1973 až 1990) držel nad kolonií ochrannou ruku.

Sám totiž využíval podzemní chodby v osadě k věznění a mučení odpůrců, na němž se podíleli i Schäferovi společníci. Podle odhadů zde bylo zavražděno kolem stovky lidí, třetina z vyslýchaných mučených. Na území kolonie byl později objeven hromadný hrob obětí tyranie.

Příbuzní obětí na setkání.
Příbuzní obětí na setkání. | Foto: Wikimedia Commons - Zazil-Ha Troncoso 2 (CC BY-SA 4.0)

Kolonie fungovala pod vedením Schäfera i několik let po pádu Pinocheta, teprve v roce 1997 z ní bývalý nacista utekl. V roce 2005 byl zatčen v Argentině a posléze odsouzen za zneužití 25 dětí a za další zločiny k 20 letům vězení. Zemřel v roce 2010 ve vězeňské nemocnici ve věku 88 let.

Osada existuje dosud - nyní se jmenuje Villa Baviera (Bavorské město) a žijí v ní přes sto lidí. Nemálo z nich bylo členy Schäferovy komunity a říkají, že jiný domov neznají. Místo je otevřená turistům, což kritizují některé z obětí, které by si přály, aby tam byl postaven památník.

Před třemi lety tehdejší německý prezident Joachim Gauck během návštěvy Chile odsoudil dlouhé mlčení své země ke zločinům, které se v osadě odehrály.

Komise německé vlády ve své své zprávě uvedla, že Schäfer "rozděloval rodiny, zneužil bezpočet dětí a aktivně kolaboroval se stoupenci Pinochetovy diktatury při mučení a vraždění".

"Přeživší i po letech stále tíží vážné psychické a fyzické následky násilí, zneužívání, vykořisťování a otrocké práce," stojí dále ve zprávě. Odškodnění se musí vyplatit "výlučně kvůli morální odpovědnosti a bez uznání právní odpovědnosti", uvedla komise.

Objekt funguje dodnes jako Villa Baviera (Bavorské město). Mnozí obyvatelé pocházejí z Schäferových dob.
Objekt funguje dodnes jako Villa Baviera (Bavorské město). Mnozí obyvatelé pocházejí z Schäferových dob. | Foto: Wikimedia Commons - Xarucoponce (CC BY-SA 3.0)
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 5 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy