Chile ochromil obří skandál církve. Seminář kněžích ukončila razie, jsou obviněni ze zneužívání dětí

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
5. 8. 2018 14:00
Odborníci na sexuální kriminalitu tvrdí, že šlo o jednu z nejtvrdších akcí podniknutých proti katolické církvi vůbec. 
Návštěva papeže v Chile.
Návštěva papeže v Chile. | Foto: Reuters

Santiago - V sále státní univerzity v Santiagu se zrovna konal seminář. Tamní představitelé katolické církve a zvláštní vyslanci papeže Františka řešili, jak vyšetřovat obří skandál zneužívání dětí kněžími.

Setkání ale přerušila razie místní policie. Bez předchozího upozornění začala prohledávat jejich zařízení a úřadovny.

Odborníci na sexuální kriminalitu tvrdí, že šlo o jednu z nejtvrdších akcí podniknutých proti katolické církvi vůbec. Prokurátor Emiliano Arias nařídil zabavení dokumentů, mobilů i počítačů.

Policisté se rozhodli rázně zasáhnout, protože obvinění z krytí případů zneužívání dětí byla obětmi vznesena nejenom vůči církevním představitelům v zemi, ale také proti samotnému Římu. Prohledávání církevních zařízení nařídil hlavní prokurátor provincie Santiago Emiliano Arias.

Vatikán tak čelí nejhoršímu skandálu spojenému se zneužíváním dětí katolickými kněžími od doby, kdy se František stal papežem.

Arias v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že policie až doposud zabavila materiály týkající se od roku 2007 třiceti případů pohlavního zneužívání, které církev nenahlásila úřadům. Odmítl ale poskytnout jakékoli podrobnosti.

"Tajemství pontifikátu"

Prokurátor Santiaga rovněž přiznal, že někteří církevní hodnostáři se snažili část dokumentů zničit. Agentuře však neprozradil konkrétní jména.

"Nemáme nicméně žádné informace o tom, že by nějaké dokumenty byly zničeny," upřesnil Castro. "Nejdůležitější jsou teď oběti (zneužívání) a my budeme v tomto ohledu plně spolupracovat se státními úřady."

Arias zároveň oznámil, že chce zatknout pachatele sexuálního zneužívání i ty hodnostáře, kteří jej kryli. Zatknout již nechal Óscara Muňoze, hlavního poradce arcibiskupa v Santiagu a kardinála Ricarda Ezzatiho. Policie se dostala k dokumentům, v nichž se ke zneužívání dětí přiznává.

Ezzati, nejvyšší představitel katolické církve v Chile, je podezřelý z toho, že Muňoze kryl. Ten to ale popírá. Razie nařídil poté, co mu církevní hodnostáři v Rancague, hlavním městě provincie O’Higgins, řekli, že musí nejdříve požádat Vatikán o povolení policejních prohlídek, protože informace, které požaduje, jsou chráněny coby "tajemství pontifkátu".

Mluvčí rancagueského arcibiskupství prohlásil, že tuto instrukci dostali přímo z Říma. Mluvčí Vatikánu Greg Burke ale dotaz agentury Reuters ponechal bez komentáře. Církevní hodnostáři pouze sdělili, že "tajemství pontifikátu" je opatřením Vatikánu, jež má chránit soukromí osob zapletených do případů pohlavního zneužívání.

Katolická církev se "pontifikátního tajemství" v minulosti opakovaně pokoušela zneužít, aby zabránila náležitému prošetření těchto případů.

Papežská návštěva

Skandál propukl půl roku po návštěvě papeže Františka, během níž se k případům možného pohlavního zneužívání dětí stavěl vyhýbavě. Opakovaná obvinění vznesená právníky obětí jej ale přiměla vyslat do Chile maltského arcibiskupa Charlese Sciclunu, jehož mise přišla s obsáhlou zprávou čítající 2300 stran.

Teprve když obdržel tuto zprávu, obrátil se František na chilské věřící v otevřeném dopise. V něm odsoudil "filozofii zneužívání a systém, který je kryje". Pozval si následně všech 34 chilských biskupů do Říma, kde hromadně nabídli svou rezignaci. Až doposud z nich papež pět přijal a chystá se stejně učinit i v dalších případech.

Podle internetového serveru bishopaccountability.org, který se zabývá pohlavním zneužíváním dětí kněžími, je možné současnou situaci v Chile přirovnat pouze ke skandálu, jenž propukl v roce 2010 v Belgii. Tam policie provedla podobnou sérii razií v zařízeních katolické církve.

Hlavní prokurátor Emiliano Arias vede vyšetřování de facto na vlastní pěst a pomoc nemůže očekávat ani od pravicové vlády Sebastiána Piñery. Ten v březnu církev vyzval, aby s ohledem na obvinění opustila svůj "defenzivní postoj" a bránila se intenzivněji než doposud.

Obvinění z pohlavního zneužívání dětí kolovala po Chile už celou řadu let, žádný vyšetřovatel se však neodvážil pustit do přezkoumávání případů, kdy proti němu stojí církev jako mimořádně mocný protivník.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy