Chile nechá prošetřit smrt mladého demonstranta

Radim Klekner Radim Klekner
29. 8. 2011 14:49
Protivládních protestů se zúčastnily statisíce lidí
Chile zmítají čtyřměsíční protesty proti prezidentu Piňerovi.
Chile zmítají čtyřměsíční protesty proti prezidentu Piňerovi. | Foto: Reuters

Santiago - Chilskému prezidentovi Sebastianu Piňerovi hrozí, že se už v první polovině funkčního období stane tím, co se v anglosaských zemích označuje jako "lame duck".

Politikem, který je oficiálně u moci a přitom žádnou moc nemá. V USA se "chromou kachnou" stává prezident, který sice končí v úřadu, musí ale nějak přestát období mezi volbami, tradičně konanými v listopadu, a únorovým nástupem nového šéfa Bílého domu.

V podobné situaci se nyní ocitl Piňera, který sice bude v zemi vládnout ještě více než dva roky, nikdo jej ale už nebere příliš vážně. Chilský prezident si totiž vůbec neví rady se čtyřměsíčními protesty, které zachvátily jeho zemi.

Ty si v pátek vyžádaly první oběť, když na následky střelných zranění zemřel šestnáctiletý student gymnázia Manuel Gutierrez, jehož o den dříve zasáhly kulky z policejní zbraně. V neděli se konal jeho pohřeb, na pondělí vyhlásily studentské odbory celonárodní den smutku.

600 tisíc lidí v ulicích

Ve čtvrtek demonstrovalo proti vládní politice na šest set tisíc osob. Jen v Santiagu se reformy školství, daní a penzijního systému dožadovalo na 200 tisíc Chilanů.

Piňera s argentinskou prezidentkou Fernandézovou.
Piňera s argentinskou prezidentkou Fernandézovou. | Foto: Reuters

Při násilných střetech s policejními silami bylo zraněno na dvě stě lidí, 1400 demonstrantů pořádkové síly zatkly.

V říjnu loňského roku přitom ještě Piňera triumfálně vítal třiatřicet horníků, kteří byli v rámci spektakulární akce sledované desítkami televizních kanálů z celého světa zachránění z dolu na zlato a měď u města Copiapó na severu země.

Horníci v dole strávili téměř deset týdnů a Piňerova popularita byla na vrcholu. Teď je podle průzkumů nejméně oblíbeným prezidentem od časů diktátora Augusta Pinocheta.

Piňera přislíbil, že okolnosti studentovy smrti nechá prošetřit, u Chilanů ale sotva může ještě získat nějaké body.

Z růstu těží jen bohatí

Ačkoliv země zažívá prudký hospodářský rozmach podmíněný zejména astronomickým nárůstem cen mědi na světových trzích, většina obyvatelstva z boomu nic nemá. Bohatství plynoucí z těžby se rozdělí mezi hrstku podnikatelů a bankéřů a řadoví občané živoří.

Protesty v Chile
Protesty v Chile | Foto: Reuters

Studenti trvají na tom, aby část výnosů byla investována do školství. Většina univerzit v zemi je soukromých a vysoké školné si může dovolit jen málokterý z nich. Navrhují proto, aby na těžební podniky byla uvalena zvláštní daň.

Chile je největším producentem mědi na světě. Loni se v zemi, která vlastní čtvrtinu všech známých ložisek ve světě, vytěžilo 5390 tun kovu.

Státní společnost Codelco chce do těžby mědi v příští dekádě investovat částku odpovídající dvaceti miliardám dolarů.

Cena mědi vzrostla na světových trzích od roku 2002 třikrát.

Za vyšší mzdy stávkovali v Chile v uplynulých týdnech horníci na několika dolech včetně největšího z nich, Escondidy. Ten se nachází na kraji pouště Atacama na severu země.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy