Chile má nového prezidenta. Vítalo ho další zemětřesení

Roman Gazdík
12. 3. 2010 8:45
Sebastián Piňera slibuje obnovit zdevastovanou zemi
Foto: Reuters

Valparaíso - Kdyby to Chilanům dovolila ústava, další funkční období by měla Michelle Bacheletová jisté. Odstoupivší prezidentka odchází jako v současnosti nejoblíbenější hlava státu v Latinské Americe.

Její popularita dosahuje 84% procent, a to přestože byla její vláda kritizována za údajně pomalou reakci po nedávném zemětřesení i za selhání námořnictva, které nevydalo varování před ničivými tsunami.

Právě obnova jedné z nejstabilnějších jihoamerických ekonomik po zemětřesení o síle 8,8 stupňů Richterovy škály bude hlavním úkolem Piňerovy administrativy. Otřesy strhly mosty, poničily silnice a další infrastrukturu a zdevastovaly a poškodily budovy v blízkosti epicentra i ve vzdálenějších oblastech, včetně hlavního města Santiaga. Své vykonaly na pobřeží i vlny tsunami.

Nové zemětřesení

Seismologická nestabilita oblasti na okraji Jihoamerické desky a desky Nazca se připomněla i ve čtvrtek, kdy Santiago a přístav Valparaíso zasáhla série nových zemětřesení, z nichž jedno dosáhlo síly 6,9 Richterovy stupnice, další dva dotřesy přesáhly šest stupňů. Tentokrát námořnictvo zareagovalo rychle a varování před tsunami přišlo okamžitě.

Piňera zprvu prohlásil, že bylo značně poškozeno město Rancagua 124 kilometrů na jihozápad. Pozdější zprávy však hovořily jen o menších škodách.

Podle agentury Reuters kvůli otřesům zneklidněly přítomné hlavy států, které přijely na inauguraci a „nervózně pozorovaly" strop třesoucího se chilského Kongresu ve Valparaísu, kde ceremoniál probíhal.

Piňerovo uvedení v úřad se tak odehrávalo v poměrně chmurné náladě i s ohledem na - podle revidovaných statistik - 497 obětí nedávného zemětřesení.

Dlouhodobě napjaté vztahy mezi Chile a Bolívií se za Bacheletové a Moralese zlepšily. Jediný boj, který chce Piňera s bolivijským prezidentem vést je na fotbalovém poli (utkání spolu jejich týmy svedly ve středu).
Dlouhodobě napjaté vztahy mezi Chile a Bolívií se za Bacheletové a Moralese zlepšily. Jediný boj, který chce Piňera s bolivijským prezidentem vést je na fotbalovém poli (utkání spolu jejich týmy svedly ve středu). | Foto: Reuters

Povinnost být na místě

Piňera se se ve Valparaísu dlouho nezdržel, nechal tam ostatní prezidenty a rychle spěchal do pobřežního města Constitución, které bylo těžce zasaženo tsunami při minulém zemětřesení. Lidé zde po čtvrtečním varování před další vlnou utekli na vyvýšená místa, nakonec však tsunami nepřišla.

"Cítil jsem, že je mojí povinností být tady v Constitución," prohlásil novopečený prezident..

Mediální a letecký magnát Piňera je jedním z nejbohatších mužů v zemi (Forbes jeho jmění odhadl na miliardu dolarů) a v předvolební kampani sliboval uplatnit své zkušenosti z podnikání i ve veřejné správě. Zavázal se, že za jeho prezidentování poroste chilská ekonomika o šest procent.

Někteří analytici však odhadují, že zemětřesení letos zemi ubere mezi 0,5 až 2 procenty HDP. Pozitivem je, že otřesy vážněji nepoškodily těžbu kovů (zejména mědi), která tvoří páteř chilské ekonomiky. Naopak zasaženo bylo vinařství a rybářský průmysl.

Morales přijel, Chávez ne

S Piňerou se po dvacetileté vládě středolevé koalice Concertación vrací v Chile k moci pravice, která prezidentský úřad nedržela od odstoupení generála Augusto Pinocheta v březnu 1990.

Na Piňerovu inauguraci přijeli jak zástupci latinskoamerické pravice jako Kolumbijec Álvaro Uribe a Peruánec Alan García, tak příslušníci levicového tábora. Šlo jmenovitě o argentinskou prezidentku Cristinu Fernándezovou Kirchnerovou, bolivijského prezidenta Eva Moralese, Paraguayce Fernanda Luga a Ekvádorce Rafaela Correu.

José Mujica přijel, Hugo Chávez ne.
José Mujica přijel, Hugo Chávez ne. | Foto: Reuters

Na svou první zahraniční cestu se do Valparaísa vydala i před necelými dvěma týdny inaugurovaná hlava Uruguye José Mujica. Ten byl v sedmdesátých letech členem uruguayské guerilly Tupamaros a 14 let byl vězněn za vojenského režimu, který v rámci Operace Kondor spolupracoval s ostatními latinskoamerickými juntami, včetně Pinochetovy.

Piňerův bratr José působil na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let v Pinochetových vládách jako ministr práce a těžařství a sám Sebastián vedl roku 1989 kampaň pinochetovského prezidentského kandidáta Hernána Büchiho. Ve stejném roce však podle vlastních slov hlasoval v referendu proti prodloužení Pinochetova mandátu a za návrat k demokracii.

Naopak brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva nepřijel, stejně jako jeho venezuelský protějšek Hugo Chávez. Lula nepřítomnost vysvětlil domácí agendou a tím, že se s Piňerou setkal na nedávném summitu Skupiny Rio v Mexiku. Chávez a Piňera se nemají v lásce, a tak je jeho absence menším překvapením.

 

Právě se děje

Další zprávy