Chilany rozlítil film o Pinochetovi, policie zatýkala

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 6. 2012 8:25
Proti demonstrantům policisté použili vodní děla a slzný plyn
Foto: Reuters

Santiago de Chile - Desítky zraněných a zatčených. Taková je bilance demonstrace proti promítání nového oslavného dokumentu o diktátorovi Augusto Pinochetovi.

Protest v chilské metropoli rozhánělo na 500 policistů, kteří proti rozvášněnému davu nasadili slzný plyn a vodní děla. Celkem skončilo za mřížemi 64 lidí, 22 dalších včetně 20 policistů museli ošetřit lékaři.

"Vrah! Vrah!" skandovali demonstranti u kina Teatro Caupolican v Santiagu před promítáním dokumentu Pinochet, který oslavuje vojenskou vládu tohoto diktátora v letech 1973 až 1990.

Demonstranti poté zaútočili na policejní těžkooděnce kameny a klacky a někteří napadli i Pinochetovy stoupence, aby jim zabránili vejít do kina. Střety trvaly asi dvě hodiny.

Dokument rozdmýchal v Chile značné vášně a postavil proti sobě Pinochetovy stoupence argumentující svobodou projevu a příbuzné obětí režimu.

Vláda pravicového chilského prezidenta Sebastiana Piňery uvedla, že oslavný dokument nepodporuje, ale respektuje jeho právo na existenci.

Pinochetův život v obrazech:

Během Pinochetovy vlády bylo zabito nebo zmizelo více než 3200 lidí a historici zdokumentovali na 37 tisíc případů mučení a nezákonného zadržení.

Pinochet zemřel v roce 2006 ve věku 91 let. Za porušování lidských práv během svého režimu nebyl nikdy odsouzen.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezi Břeclaví a Valticemi srazil vlak člověka, na místě zemřel

Osobní vlak v úseku mezi Břeclaví a Valticemi po poledni srazil člověka. Ten zemřel ještě před příjezdem záchranářů, zranění byla neslučitelná se životem, řekla ČTK jejich mluvčí Michaela Bothová. Provoz na trati bude podle webu Českých drah zastavený do 14:20. Nehodu na místě vyšetřují policisté. "Zatím je to příliš čerstvé, zjišťujeme totožnost," sdělil policejní mluvčí David Chaloupka. V úseku Břeclav - Valtice a zpět je nyní zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy