Chilany rozlítil film o Pinochetovi, policie zatýkala

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 6. 2012 8:25
Proti demonstrantům policisté použili vodní děla a slzný plyn
Foto: Reuters

Santiago de Chile - Desítky zraněných a zatčených. Taková je bilance demonstrace proti promítání nového oslavného dokumentu o diktátorovi Augusto Pinochetovi.

Protest v chilské metropoli rozhánělo na 500 policistů, kteří proti rozvášněnému davu nasadili slzný plyn a vodní děla. Celkem skončilo za mřížemi 64 lidí, 22 dalších včetně 20 policistů museli ošetřit lékaři.

"Vrah! Vrah!" skandovali demonstranti u kina Teatro Caupolican v Santiagu před promítáním dokumentu Pinochet, který oslavuje vojenskou vládu tohoto diktátora v letech 1973 až 1990.

Demonstranti poté zaútočili na policejní těžkooděnce kameny a klacky a někteří napadli i Pinochetovy stoupence, aby jim zabránili vejít do kina. Střety trvaly asi dvě hodiny.

Dokument rozdmýchal v Chile značné vášně a postavil proti sobě Pinochetovy stoupence argumentující svobodou projevu a příbuzné obětí režimu.

Vláda pravicového chilského prezidenta Sebastiana Piňery uvedla, že oslavný dokument nepodporuje, ale respektuje jeho právo na existenci.

Pinochetův život v obrazech:

Během Pinochetovy vlády bylo zabito nebo zmizelo více než 3200 lidí a historici zdokumentovali na 37 tisíc případů mučení a nezákonného zadržení.

Pinochet zemřel v roce 2006 ve věku 91 let. Za porušování lidských práv během svého režimu nebyl nikdy odsouzen.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy