Chilany rozlítil film o Pinochetovi, policie zatýkala

Proti demonstrantům policisté použili vodní děla a slzný plyn
Foto: Reuters

Santiago de Chile - Desítky zraněných a zatčených. Taková je bilance demonstrace proti promítání nového oslavného dokumentu o diktátorovi Augusto Pinochetovi.

Protest v chilské metropoli rozhánělo na 500 policistů, kteří proti rozvášněnému davu nasadili slzný plyn a vodní děla. Celkem skončilo za mřížemi 64 lidí, 22 dalších včetně 20 policistů museli ošetřit lékaři.

"Vrah! Vrah!" skandovali demonstranti u kina Teatro Caupolican v Santiagu před promítáním dokumentu Pinochet, který oslavuje vojenskou vládu tohoto diktátora v letech 1973 až 1990.

Demonstranti poté zaútočili na policejní těžkooděnce kameny a klacky a někteří napadli i Pinochetovy stoupence, aby jim zabránili vejít do kina. Střety trvaly asi dvě hodiny.

Dokument rozdmýchal v Chile značné vášně a postavil proti sobě Pinochetovy stoupence argumentující svobodou projevu a příbuzné obětí režimu.

Vláda pravicového chilského prezidenta Sebastiana Piňery uvedla, že oslavný dokument nepodporuje, ale respektuje jeho právo na existenci.

Pinochetův život v obrazech:

Během Pinochetovy vlády bylo zabito nebo zmizelo více než 3200 lidí a historici zdokumentovali na 37 tisíc případů mučení a nezákonného zadržení.

Pinochet zemřel v roce 2006 ve věku 91 let. Za porušování lidských práv během svého režimu nebyl nikdy odsouzen.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy