Chilané se bouří, chtějí spravedlivější společnost

Václav Viták
26. 8. 2011 14:18
Chilané dva dny demonstrovali proti ekonomické politice prezidenta Piñery
Policie zadržela během dvoudenních celostátních protestů stovky demonstrantů.
Policie zadržela během dvoudenních celostátních protestů stovky demonstrantů. | Foto: Reuters

Santiago - Čtvrteční masové demonstrace proti politice chilského prezidenta Sebastiana Piñery se v hlavním městě Santiagu místy zvrhly v divoké boje mezi demonstranty v kuklách a speciálními policejními silami, v rabování a zapalování hromad odpadků na hlavních ulicích.

Chilská vláda sdělila, že policie od středy, kdy dvoudenní stávka začala, zadržela již stovky demonstrantů. Několik policistů bylo při bitkách s protestujícími vážně zraněno, dva z nich někdo postřelil.

Protesty probíhaly po celé zemi, vláda se ale snaží předstírat, že nejsou nijak významné. Policie tvrdí, že v Santiagu demonstrovalo pouze 50 000 lidí a že jen 14 procent vládních úředníků se připojilo ke stávce.

Odboroví předáci ale prohlašují, že v celé zemi demonstrovalo na 600 000 lidí. Jen v Santiagu údajně vyšlo do ulic přes 200 000 nespokojených obyvatel hlavního města.

Prezident Piñera označuje stávku za neoprávněnou s odůvodněním, že chilská ekonomika prudce roste a tím poskytuje mnoho nových příležitostí.

Tvrdí, že je připraven jednat s těmi, kdo usilují o dialog, odmítá se ale zabývat některými požadavky, které vznášejí studentští a odboroví předáci s tím, že požadované reformy musí připravit chilský Kongres.

Chceme změnu ústavy

Protesty proti Piñerově politice především v oblasti školství začaly před několika měsíci izolovaně na některých středních školách a univerzitách.

Studenti tehdy bojkotovali výuku s cílem dosáhnout zlepšení vzdělávacího systému, z jejich odporu však postupně vyrostlo masové hnutí a Chilané nyní požadují zásadní změny způsobu vlády ve své zemi.

Demonstranti volají po vyšších výdajích na vzdělání, zdravotnictví a penzijní systém. Chtějí také změnu ústavy, která by Chilanům umožnila hlasovat v referendech o problémech země.

Průzkumy veřejného mínění, provedené před dvoudenní stávkou v Chile, ukázaly, že většina obyvatel je na straně demonstrantů. Potvrdily také, že prezident Piñera je nejnepopulárnějším prezidentem od vlády generála Augusta Pinocheta.

Piñerovi se nepodařilo zabránit demonstracím ani změnami ve vládním kabinetu, které provedl minulý měsíc. Byla to již druhá rekonstrukce vlády od jeho nástupu do prezidentské funkce v roce 2010.

Měď se těží dál

Chile je téměř vzorovým hospodářstvím Latinské Ameriky. Letos má růst o 6,6 procenta a doposud bylo magnetem pro investory kvůli své spořádané fiskální a monetární politice.

Běžní Chilané však mají pocit, že jim osobně chilský ekonomický zázrak nic nepřináší.

Chile je jedním z největších producentů mědi na světě a cena tohoto kovu na světových trzích roste, obrovské zisky z tohoto těžebního průmyslu však nejsou podle běžných občanů spravedlivě rozdělovány.

Těžba v chilských měďných dolech nebyla zatím protesty nijak vážně narušena, ale v některých z nich už dělníci na začátku srpna stávkovali za větší podíl na zisku z produkce mědi.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy