Chevron se neomluvil, soud mu zvýšil pokutu o miliardy

Zahraničí Zahraničí
4. 1. 2012 14:08
Firma má za ekologické škody zaplatit přes 18 miliard dolarů, původně to bylo 8,6 miliardy
Foto: Reuters

Quito - Ekvádorský odvolací soud v úterý výrazně zvýšil pokutu, kterou má zaplatit ropný gigant Chevron za ekologické škody v Amazonii.

Podle nejnovějšího rozsudku, o němž informoval server BBC, má americká firma zaplatit 18,2 miliardy dolarů (361 miliard korun).

Původně ji soud 14. února 2011 odsoudil k sankci 8,6 miliardy dolarů a omluvě. Chevron se ovšem neomluvil, a tak musí zaplatit více.

Rozhodnutí přivítal nejen advokát Pablo Fajardo, jenž zastupuje 30 tisíc lidí, kteří na Chevron podali žalobu za těžké poškození jejich zdraví, ale i prezident Rafael Correa.

Naopak Američané s něčím takovým nesouhlasí a nejnovější výrok označili za "nezákonný". V prohlášení na webu napsali, že jde o "křiklavý příklad politizace a korupce ekvádorské justice".

Miliony kubíků odpadu

Spor se týká škod, které měla v ekvádorské Amazonii napáchat v letech 1972 až 1992 ropná společnost Texaco. Tu Chevron koupil v roce 2001, ovšem jakoukoliv vinu odmítá.

Podle soudu zamořilo prales až 68 milionů kubíků odpadů, což v důsledku přivodilo onemocnění či smrt mnoha tamních indiánů.

Chevron se brání, že Texaco veškeré následky těžby odstranilo a verdikt tak odporuje vědeckým důkazům. A hodlá se bránit u Nejvyššího soudu, případně i mimo Ekvádor.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy