Chevron se neomluvil, soud mu zvýšil pokutu o miliardy

Zahraničí Zahraničí
4. 1. 2012 14:08
Firma má za ekologické škody zaplatit přes 18 miliard dolarů, původně to bylo 8,6 miliardy
Foto: Reuters

Quito - Ekvádorský odvolací soud v úterý výrazně zvýšil pokutu, kterou má zaplatit ropný gigant Chevron za ekologické škody v Amazonii.

Podle nejnovějšího rozsudku, o němž informoval server BBC, má americká firma zaplatit 18,2 miliardy dolarů (361 miliard korun).

Původně ji soud 14. února 2011 odsoudil k sankci 8,6 miliardy dolarů a omluvě. Chevron se ovšem neomluvil, a tak musí zaplatit více.

Rozhodnutí přivítal nejen advokát Pablo Fajardo, jenž zastupuje 30 tisíc lidí, kteří na Chevron podali žalobu za těžké poškození jejich zdraví, ale i prezident Rafael Correa.

Naopak Američané s něčím takovým nesouhlasí a nejnovější výrok označili za "nezákonný". V prohlášení na webu napsali, že jde o "křiklavý příklad politizace a korupce ekvádorské justice".

Miliony kubíků odpadu

Spor se týká škod, které měla v ekvádorské Amazonii napáchat v letech 1972 až 1992 ropná společnost Texaco. Tu Chevron koupil v roce 2001, ovšem jakoukoliv vinu odmítá.

Podle soudu zamořilo prales až 68 milionů kubíků odpadů, což v důsledku přivodilo onemocnění či smrt mnoha tamních indiánů.

Chevron se brání, že Texaco veškeré následky těžby odstranilo a verdikt tak odporuje vědeckým důkazům. A hodlá se bránit u Nejvyššího soudu, případně i mimo Ekvádor.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 48 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy