Cheney: Írán musíme bombardovat už teď

Martin Novák Martin Novák
16. 8. 2007 10:50
Bushova vláda není v postoji k Teheránu jednotná
Američtí vojáci v pohotovosti u silnice poblíž šíitského posvátného města Karbalá.
Američtí vojáci v pohotovosti u silnice poblíž šíitského posvátného města Karbalá. | Foto: Reuters

Washington - Část vlády prezidenta George Bushe chce bombardovat Írán. Ne v budoucnosti, ale nyní.

Přitom nemá jít o útoky na jaderná zařízení kvůli neochotě Teheránu zastavit atomový program.

Důvodem je Irák a útočit se má na údajná výcviková střediska, kde se školí iráčtí šíitští radikálové.

Bílý dům tvrdí: Na základě informací, získaných armádou přímo v Iráku, víme, že někteří povstalci jsou cvičeni v Íránu a používají íránské zbraně.

Zatímco George Bush obviňuje Írán ze snahy destabilizovat Irák, irácký premiér Núrí Malikí má jiný názor. Podle něj je Teherán přítelem Bagdádu. Na snímku Malikí při schůzce s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem.
Zatímco George Bush obviňuje Írán ze snahy destabilizovat Irák, irácký premiér Núrí Malikí má jiný názor. Podle něj je Teherán přítelem Bagdádu. Na snímku Malikí při schůzce s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem. | Foto: Reuters

Především miny, které na iráckých silnicích často zabíjejí americké vojáky.

Jsou vražedné miny z Íránu?

Tím, kdo chce udeřit na údajná výcviková střediska v Íránu, je viceprezident Dick Cheney. Americkým novinářům to potvrdil zdroj z Bushovy administrativy, napsala agentura AP.

Viceprezident údajně nevěří v diplomatické jednání. Podle něj je nutné zasáhnout tábory íránských jednotek al-Kuds, které jsou součástí Revolučních gard.

Speciálních ozbrojených složek íránského režimu, složených z dobrovolníků oddaných ideálům islámské revoluce z roku 1979 a přímo podřízených rozkazům nejvyššího vůdce Íránu, ajatolláha Chameneího.

Právě oddíly al-Kuds (arabský název pro Jeruzalém) podle názoru Američanů penězi, zbraněmi i výcvikem podporují šíitské radikály. Jmenovitě hlavně takzvanou Mahdího armádu, kterou vede radikální duchovní Muktada Sadr.

"Íránem sponzorované síly mají za červenec na svědomí třetinu amerických vojáků, kteří v tomto měsíci v Iráku přišli o život," uvádí se ve zprávě amerického velení v Iráku.

Riceová je opatrnější

Cheney prý chce, aby útok začal hned poté, co USA získají jasné důkazy o íránském podílu na násilí. Například v podobě zadrženého vozu plného zbraní nebo ozbrojenců u irácko-íránské hranice.

Proti úderům na Írán je ale podle zákulisních informací jak ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, tak i ministr obrany Robert Gates.

USA obviňují Írán i z podpory Talibanu v Afghánistánu. Ahmadínežád to ale tento týden během návštěvy Kábulu rezolutně popřel. Afghánský prezident Karzáí považuje Írán za spojence.
USA obviňují Írán i z podpory Talibanu v Afghánistánu. Ahmadínežád to ale tento týden během návštěvy Kábulu rezolutně popřel. Afghánský prezident Karzáí považuje Írán za spojence. | Foto: Reuters

Bush si zřejmě nechává dveře otevřené pro všechny možnosti. Tento týden varoval Írán, že pokud nepřestane s podporou těch, kteří v Iráku zabíjejí Američany, bude čelit následkům.

Nespecifikoval ale jakým.

Cheney většinou požaduje tvrdý postup: jak nyní proti Íránu, tak i dříve proti Saddámu Husajnovi.

Jeho tvrzení o propojení Saddámova režimu s Al-Káidou, kterým zdůvodňoval nezbytnost zásahu v Iráku, se ale nepotvrdilo.

 

Právě se děje

Další zprávy