Chemické pokusy v počítači vynesly Američanům Nobela

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 10. 2013 13:43
Nobelův výbor ocenil práci v oblasti propojování chemické teorie a praxe.
Foto: Wikimedia Commons

Stockholm - Nobelova cena za chemii putuje do Spojených států.

Letošními laureáty se stali Američané Martin Karplus, Michael Levitt a Arieh Warshel.

Nobelův výbor je ocenil za jejich dílo v oblasti komplexní chemie, konkrétně za vývoj počítačových programů vedoucích "k pochopení složitých chemických procesů", oznámil stálý tajemník Královské švédské akademie věd Staffan Normark.

Karplus má americké a rakouské občanství, Levitt má americké a britské občanství a Warshel má americké a izraelské.

Poslední jmenovaný už na vyznamenaní stihl po telefonu zareagovat - nechal se slyšet, že je nesmírně šťastná, že ho o půlnoci v Los Angeles vzbudili s tím, že je laureátem Nobelovy ceny.

 

"Zjednodušeně jsme vyvinuly způsob, jakým mohou počítače rozklíčovat strukturu proteinů a posléze porozumět, jak přesně dělají, to co dělají.

Trojici oceněných chemiků se podle Nobelova výboru "podařilo převést chemické experimentování do kybernetického prostoru". Karplusova, Levittova a Washelova dlouhodobá práce umožnila mimo jiné vývoj nových léků. "Počítače jsou už v dnešní době v chemii stejně důležité jako zkumavky," stojí dále ve zdůvodnění Nobelova výboru.

Podle předsedy Nobelova výboru Svena Lidina umožnili, aby se teorie stala novou formou experimentu.

Loni dostali Nobelovu cenu za chemii Američané Robert Lefkowitz a Brian Kobilka za přelomové objevy v oblasti buněčné chemie, konkrétně za výzkum buněčných receptorů a přenášení signálů od hormonů.

106 laureátů, z toho jen 4 ženy

Od roku 1901, kdy byla první Nobelova cena za chemii poprvé udělena, si ji odneslo celkem 104 lidí.

Jediného laureáta porota ocenila pouze v 63 případech, přičemž pouze jediný chemik - Frederick Sanger - byl tímto nejprestižnějším vědeckým oceněním vyznamenán dvakrát, v letech 1958 a 1980.

Pouze čtyřikrát v historii získala Nobelovou cenu za chemii žena, nejmladšímu laureátovi bylo 35, nejstaršímu 85. Průměrný věk oceňovaných je podle Nobelova výboru 57 let.

Nobelův týden

Letošní týden vyhlašování Nobelových cen začal v pondělí oznámením Nobelovy ceny za lékařství. Tu získali za výzkum přenosu hormonů, enzymů a dalších klíčových látek v buňkách a mezi buňkami Američané James Rothman, Randy Schekman a vědec německého původu Thomas Südhof.

V úterý švédská akademie sdělila, že letošní Nobelova cena za fyziku připadá za teoretický objev takzvaného Higgsova bosonu britskému fyzikovi Peteru Higgsovi a belgickému vědci Françoisi Englertovi.

Ve čtvrtek se svět dozví laureáta ceny za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí bude vyhlášena Nobelova cena za ekonomii.

 

Právě se děje

Další zprávy