Chelsea Manningová ukončila hladovku, věznice "vojínovi WikiLeaks" povolí změnu pohlaví

ČTK ČTK
14. 9. 2016 6:32
Chelsea Manningová, která byla ještě jako vojín Bradley Manning odsouzena k 35 rokům vězení za vyzrazení tajných dokumentů, půjde na operaci. Souhlasilo s tím vedení věznice, kde si trest odpykává. Změnu pohlaví už na jaře doporučili psychologové.
Bradley Manning
Bradley Manning | Foto: Reuters

Washington - Chelsea Manningová, která si v americkém vězení odpykává trest za vyzrazení utajovaných dokumentů serveru WikiLeaks, ukončila v úterý hladovku, kterou držela od pátku.

Učinila tak poté, co vězeňská správa oznámila, že jí poskytne léky, které bere kvůli své transsexualitě. Navíc jí bylo přislíbeno, že bude moci podstoupit operaci na změnu pohlaví.

Manningová si před zahájením hladovky stěžovala, že jí vězeňská správa léky odpírá a neposkytuje jí dostatečnou péči. Nyní se ale dohodla se zástupci věznice, že svůj protest ukončí pod podmínkou zahájení nové terapie. Prvním krokem by mělo být podstoupení operace, kterou Manningové už v dubnu doporučili psychologové.

Ještě jako vojín Bradley Manning byla Manningová před změnou pohlaví v roce 2013 odsouzena k 35 letům vězení za to, že serveru WikiLeaks poskytla v letech 2009 a 2010 přes 700 000 utajovaných dokumentů amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu. Vojenské nápravné zařízení ve Fort Leavenworthu ve státě Kansas povolilo bývalému vojínovi hormonální terapii vedoucí ke změně pohlaví z mužského na ženské.

Právní zástupci Manningové si už několikrát stěžovali na to, že vězeňská správa podle nich s odsouzenou špatně zachází. Letos v červenci se Manningová pokusila o sebevraždu.

 

Právě se děje

Další zprávy