Che Guevara žije! Latinská Amerika vzpomíná

Red Zah, Reuters
9. 10. 2007 18:40
Revolucionářova pouť skončila před 40 lety. GALERIE

Havana/Lima/Caracas - Celá Latinská Amerika dnes vzpomíná na ikonu levicového revolučního hnutí Ernesta "Che" Guevaru. Vůbec nejvíce se ale čtyřicet let po jeho smrti slaví na Kubě.

V mauzoleu v kubánské Santa Claře se shromáždilo před deset tisíc příznivců argentinského rodáka, lékaře, ministra kubánské komunistické vlády, věrného přítele Fidela Castra a hrdiny celé Latinské Ameriky.

Slavnostní proslov Fidela Castra přečetl jeho bratr a současný prezident Raúl. "Musím vyjádřit respekt a vděčnost tomuto výjimečnému bojovníkovi, který nás opustit před 40 lety," stálo v Castrově dopise.

Dcera legendárního bojovníka Aleida je přesvědčena, že momentální vzestup levicových vlád v Latinské Americe ukazuje, že odkaz jejího otce nebyl zapomenut. "Dnešní Latinská Amerika se začíná probouzet a sny se stávají realitou," pronesla před mauzoleem.

Levicové vlády vzpomínají na hrdinu

Obdobné vzpomínkové akce se konají také ve Venezuele a Bolívii, kde byl Che Guevara v roce 1967 dopaden a tamní armádou zastřelen.

Na místě, kde byl před čtyřiceti lety Che pohřben, se zastavil i bolívijský prezident Evo Morales.

"Hrdinské činy Che Guevary a dalších revolucionářů budou pokračovat, dokud se barbarský kapitalismus nezmění. Latinská Amerika nemůže být pouhým dvorkem amerického imperialismu," řekl při té příležitosti Morales.

Televizní prohlášení o významu Che Guevarova odkazu nemohlo chybět ani ve venezuelském televizním vysílání. Tamní prezident Hugo Chávez považuje podle vlastních slov Che Guevaru za vůbec "největšího revolucionáře".

Další z Chávezových oblíbeců, otec protišpanělského boje za nezávislost, Simon Bolívar, jehož jménem se venezuelský prezident také často ohání, tedy pro tentokrát ostrouhal.

ČTĚTE VÍCE: Chávez buduje socialismus 21. století

Nebyl zřejmě dostatečně levicový. Zemřel ostatně, když bylo Karlu Marxovi pouhých dvanáct let, a tak neměl na rozdíl od Guevary, Castra, Cháveze a dalších levicových vůdců šanci podlehnout kouzlu učení, které dnes do značné míry formuje tvář Latinské Ameriky.

 

Právě se děje

Další zprávy