Chcete schůzku v Bílém domě? Stojí 750 tisíc dolarů

gaz
17. 7. 2008 14:45
Lobbista klientům slibuje i "pozitivní prohlášení"
Foto: Reuters

Washington - Kolik může stát schůzka s americkým viceprezidentem Dickem Cheneym nebo ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou? A jaký politický kapitál je možné z takové schůzky vytěžit?

Před dvěma lety Cheney navštívil středoasijský Kazachstán a překvapil svět chválou jeho "prezidenta na doživotí" Nursultana Nazarbajeva. O den dříve přitom v Litvě kritizoval nedemokratičnost ruského prezidenta Vladimira Putina.

Svět se ptal, jak je to možné?

Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, můžete se obrátit na bývalého zaměstnance administrativy George Bushe a současného lobbistu Stephena Paynea.

Schůzka za 750 tisíc

Schůzku s nic netušícím Paynem natočili na video reportéři britského listu Sunday Times. Za platbu lobbistově společnosti WSP a příspěvek na vznikající knihovnu prezidenta Bushe slíbil, že domluví setkání s vysoce postavenými americkými politiky.

Článek pokračuje pod videem

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Cena za takovou schůzku se pohybuje od 600 tisíc do 750 tisíc dolarů. A podle všeho je to legální. Payne však slibuje nejen setkání, ale také výsledné pozitivní prohlášení ohledně člověka, který se s Cheneym nebo Riceovou setká.

Daným klientem v tomto případě neměl být nikdo jiný než bývalý autoritativní prezident Kyrgyzstánu Askar Akajev, svržený tzv. tulipánovou revolucí - podporovanou Spojenými státy - roku 2005.

Revoluci proti Akajevovi USA podporovaly
Revoluci proti Akajevovi USA podporovaly | Foto: Reuters

Státní návštěva: 2 miliony

V hotelu Lannesborough v centru Londýna se Payne, který je také členem poradního sboru ministerstva pro vnitřní bezpečnost, setkal s kazašským politikem Ericem Dosem, tedy stejným člověkem, s nímž se sešel před třemi lety, aby zajistil podporu kazašskému diktátorovi Nazarbajevovi.

Dos Payneovi namluvil, že by se Akajev, který nyní žije v exilu v Moskvě, rád rehabilitoval v očích světa a znovu kandidoval na úřad kyrgyzského prezidenta. K tomuto účelu by se rád sešel s prezidentem nebo viceprezidentem USA.

Zatímco schůzka s Georgem Bushem by byla podle Paynea těžko představitelná, schůzka s Cheyneym "možná je" a "definitivně s poradcem pro národní bezpečnost" (Stephenem Hadleym) a také "definitivně s doktorkou (a ministryní zahraničí Condoleezzou) Riceovou".

Payne se s Dosem dobře znal. Právě on zprostředkoval Cheneyeho návštěvu v Kazachstánu, kterou si chtěl tamní totalitní režim zlepšit pověst v očích světa, což se mu pravděpodobně i povedlo.

Tehdy za to podle Dose získala Payneova firma dva miliony dolarů. Dos, který nyní žije v exilu, souhlasil s tím, že osloví Paynea znovu, tentokrát s vymyšlenou historkou o Akajevovi.

Je to (ne)legální

"Domnívám se, že hlavní věcí je, že (Akajev) přijede a bude přátelsky přivítán, že se sejde s důležitými lidmi v administrativě, a co je nejdůležitější: vyšleme od administrativy prohlášení jako "Tenhle chlapík nebyl tak špatný" a "Mnoho lidí bylo horších," říká Payne.

Urazit ho je v jeho zemi kriminální čin, přesto se Nazarbajevovi od Cheneyho dostalo podpory
Urazit ho je v jeho zemi kriminální čin, přesto se Nazarbajevovi od Cheneyho dostalo podpory | Foto: Reuters

Zprostředkování schůzek s politiky je běžnou náplní činností lobbistů a je legální, naopak slibování konkrétní akce administrativy zavání úplatkářstvím, což přiznává i sám Payne.

"Kdokoliv, kdo vám řekne: 'Mohu zajistit akci vlády Spojených států výměnou za určitou hotovost, je někdo, koho brzy navštívíte ve vězení, protože to by bylo v této zemi úplatkem," napsal dle Timesů v jednom z e-mailů Dosovi.

Podle britského listu se však zdá, že Payne porušuje zákon ještě v jiné věci. Každý, kdo reprezentuje cizince v politických záležitostech, musí být zvlášť registrován ještě u ministerstva spravedlnosti USA. A to podle všeho šéf WSP neučinil.

 

Právě se děje

Další zprávy