Chceme silné Turecko, podpoříme Erdogana proti nepřátelům. Změna ústavy má při sčítání většinu

Marek Hudema Aktuálně.cz Marek Hudema, Aktuálně.cz
Aktualizováno 16. 4. 2017 19:35
Podle turecké televize NTV zatím při sčítání hlasů odevzdaných v dnešním referendu vedou zastánci ústavních změn, jejich náskok se ale snižuje. Po sečtení 98 procent hlasovacích lístků má reforma posilující postavení prezidenta 51,3 procenta hlasů. Poslední volební místnosti se uzavřely v 16 hodin středoevropského času, ve více než třetině provincií na východě země už o hodinu dříve. Nejdůležitější referendum moderní historie Turecka sleduje přímo na místě náš zpravodaj.
Podporovatel změny ústavy Nail Özcelik (úplně vpravo)
Podporovatel změny ústavy Nail Özcelik (úplně vpravo) | Foto: Marek Hudema

Istanbul (od našeho zpravodaje) - Do základní školy Ergenekon Ibrahim Šakir ve čtvrti Kartal v asijské části Istanbulu se valí davy lidí. Čeká je nejdůležitější hlasování v dějinách moderního Turecka - referendum o změně ústavy a posílení pravomocí prezidenta. A zřejmě i o budoucnosti celé turecké demokracie.

Podrobné výsledky podle regionů
Autor fotografie: Marek Hudema

Podrobné výsledky podle regionů

Sčítání hlasů a konečné výsledky podle regionů můžete sledovat na stránce turecké televize NTV, kde najdete i přehlednou mapu podle regionů.

"Budu hlasovat pro ústavy změnu, posílí to demokracii a naši ekonomiku. Teď totiž vláda nemůže plnit své cíle kvůli vnitřním i vnějším nepřátelům, ale po změně ústavy už to půjde," říká 46letý podnikatel Nail Özcelik, jeden ze zakladatelů vládní islamistické Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Z této strany pochází i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který změny ústavy navrhl a spolu s AKP prosazuje.

"Potřebujeme odstranit naše problémy. Potřebujeme režim jednoho muže a silné Turecko. Hlasuji ano a můj hlas je hlasem, jako celé toto hlasování, proti liberalismu, kapitalismu a komunismu," dodává Feyza Turanoglu, 24 letá studenka v černých šatech a šátku, která je také příznivkyní AKP.

Konec demokracie?

Změny ústavy mají posílit pravomoci prezidenta, který by mohl jmenovat vládu a také jí předsedat, nepřímo pak ovládne i soudy a prokuraturu. Mění se i počet poslanců, takže jedna strana pravděpodobně bude mít většinu v parlamentu a nebude třeba koalic. Očekává se, že to bude stejná strana, která bude mít přímo zvoleného prezidenta.

"Když bude změna ústavy schválena, bude to konec turecké demokracie a začátek fašismu v Turecku," varuje Ozturk Ugurlu, který je členem Republikánské lidové strany (CHP). Ta vedla kampaň proti rozšíření pravomocí prezidenta. "Příliš mnoho moci bude v rukou jednoho muže," dodává.

Zdůrazňuje, že země je nyní rozdělena. Příznivci i odpůrci změn tipují, že vyhrají - ale jen těsně.

Zastánci změn vedou

Volební účast byla zřejmě velmi vysoká - podle turecké televize NTV dosáhla 82,5 procenta. Ve většině země probíhalo hlasování v klidu. Výsledky hlasování by měly být známy ještě v neděli večer. Poslední průzkumy veřejného mínění ukazovaly, že nejspíše vyhraje změna ústavy.

Podrobné výsledky podle regionů
Autor fotografie: Marek Hudema

Podrobné výsledky podle regionů

Sčítání hlasů a konečné výsledky podle regionů můžete sledovat na stránce turecké televize NTV, kde najdete i přehlednou mapu podle regionů.

Televize NTV hlásí, že při sčítání hlasů zatím vedou zastánci ústavních změn, jejich náskok se ale snižuje. Po sečtení dvou třetin hlasovacích lístků měla reforma posilující postavení prezidenta 55 procent hlasů, po sečtení 98 procent lístků dosahovala podpora už jen 51,3 procenta.

Vyhodnocování výsledků zpochybňuje opozice. Kritizovala národní volební komisi za to, že povolila sčítat i hlasy na lístcích bez razítka. V předchozích volbách byly takové hlasovací lístky považovány za neplatné. Komise tak učinila poté, co si mnoho voličů stěžovalo, že razítko nedostali.

V referendu může hlasovat více než 55 milionů tureckých občanů ve 167 tisících volebních místnostech. Více než milion voličů bude hlasovat poprvé, protože v minulých parlamentních volbách, které se konaly před dvěma lety, jim ještě nebylo 18 let.

Rozhodovat o změně ústavy mohou i odsouzení ve věznicích, kteří s odpykávají tresty za nedbalost, a zadržení. Celkově je takových lidí ve věznicích podle tureckého deníku Milliyet téměř 80 tisíc lidí, tedy o 127 procent více než tomu bylo v minulých volbách.

Většinou jde o zadržené po neúspěšném pokusu o vojenský puč loni v červenci. Kvůli následným obvinění ze spolupráce s pučisty a různými teroristickými organizacemi je ve vězení podle posledních údajů okolo 47 tisíc lidí. V zemi je od té doby výjimečný stav.

 

Právě se děje

Další zprávy