Chceme férovější obchod, vzkázala EU Číně. Varovala Peking před kroky proti Hongkongu

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 9. 2020 18:17
Obchodní vztahy Evropské unie s Čínou mohou být motorem zotavení ekonomiky po pandemii covidu-19, musí však být férovější a vyváženější. Po pondělní videokonferenci unijních lídrů s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem to řekl předseda Evropské rady Charles Michel. Prohlásil také, že EU je nadále znepokojena přístupem Číny k právům menšin a uplatňováním kontroverzního bezpečnostního zákona.
Virtuální summit mezi Čínou a Evropskou unií.
Virtuální summit mezi Čínou a Evropskou unií. | Foto: Reuters

"Evropa musí být hráčem, ne hřištěm," řekl Michel novinářům po zhruba dvouhodinovém jednání, které bylo náhražkou za summit zrušený kvůli koronavirové nákaze.

Obě strany původně chtěly letos uzavřít významnou investiční dohodu, o níž jednají již šestým rokem. I kvůli pandemii se však vyjednávání dále protáhla a ani pondělní jednání jejich rozuzlení nepřiblížil.

Lídři unijních institucí dávají najevo, že podpis investiční dohody připadá v úvahu jen tehdy, pokud Čína změní svůj přístup například v otázce státní podpory svých firem.

"Čína nás musí přesvědčit, že stojí za to investiční dohodu uzavřít," poznamenala po pondělním jednání šéfka unijní exekutivy. Přes určitá sblížení podle ní zůstávají stále nevyřešené dvě zásadní otázky. Jednou z nich je přístup unijních firem na čínský trh, druhou pak ekologická udržitelnost investic.

Evropské firmy čelí "příliš mnoha překážkám", což by unie chtěla změnit zvláště v klíčových odvětvích nových technologií či dopravy, prohlásila von der Leyenová.

Za krok správným směrem označil Michel podpis dohody o ochraně stovky geograficky unikátních evropských a čínských potravinářských a zemědělských produktů. Ta by měla snížit ztráty řady evropských výrobců prodávajících své zboží na čínském trhu. Čína byla loni po Británii a Spojených státech třetím největším příjemcem exportu potravinářského a zemědělského zboží z 27 unijních zemí. Z Evropy se do nejlidnatější země světa vyvezly produkty za 14,5 miliardy eur (téměř 390 miliard korun).

Unie se zastala čínských menšin

Vůdci unijních institucí dali podle Michela také hlavě stále vlivnější globální mocnosti najevo, že nehodlají pomíjet otázky Hongkongu či práv menšinových Ujgurů či Tibeťanů. Čína musí respektovat autonomii Hongkongu a zajistit dodržování práv jeho obyvatel, konstatoval Michel.

Merkelová uvedla, že tématem dnešního jednání byla otázka lidských práv. "Myslím, že debata byla otevřená a upřímná," řekla Merkelová. EU podle kancléřky záleží na dodržování výsad, kterým se Hongkong těší.

Podle Michela vyzvali představitelé EU Čínu, aby vpustila mezinárodní pozorovatele do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kde Peking podle řady médií svévolně zadržuje více než milion členů této muslimské menšiny.

Státy EU v létě kritizovaly letos přijatý zákon, který podle nich omezuje autonomii Hongkongu, k jejímuž zachování se Čína zavázala ve smlouvě s Británií, jež Pekingu správu nad Hongkongem v roce 1997 přenechala. Na přijetí sankcí navrhovaných částí států bloku se však unie neshoduje.

Video: Čína se snaží získat vliv ve střední Evropě. Daří se jí ale jen někde, říkají experti

Blíží se další schůzka středoevropských zemí s Čínou, tzv. skupiny 16 + 1 | Video: Martin Ehl
 

Právě se děje

Další zprávy