Chce zpívat, ale má problém. Co trápí Carlu Sarkozyovou

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
10. 5. 2012 6:40
Francouzský hvězdný pár se loučí. Vrátí se skutečně k advokacii a zpívání?
Carlinu pěveckou kariéru by mohlo poškodit její angažmá v politice, zvláště pak sňatek s Nicolasem Sarkozym. Na snímku během předvolební kampaně.
Carlinu pěveckou kariéru by mohlo poškodit její angažmá v politice, zvláště pak sňatek s Nicolasem Sarkozym. Na snímku během předvolební kampaně. | Foto: Reuters

Paříž - Nicolas Sarkozy má jen pár dní na to, aby sbalil kufry a odevzdal klíč od Elysejského paláce. Už 15. května se do jeho "bytu" nastěhuje nový nájemník: nově zvolený socialista Francois Hollande se svou životní partnerkou Valérií Trierweilerovou.

O tom, co "stále-ještě-prezidenta" a jeho manželku v nejbližších dnech čeká, se ví. Co ale budou Sarkozyovi dělat v příštích měsících a letech, to už tak jasné není.

Jak vypátral list Le Parisien, Nicolas Sarkozy nechá všechny své věci nejprve převézt do luxusního obydlí své ženy Carly v pařížském 16. okrsku. Pak budou oba manželé společně odpočívat v rodinném sídle Carly Bruniové-Sarkozyové v Cap Negre na Azurovém pobřeží Středozemního moře.

A dál?

Z okolí prvního páru Francie zaznívá, že se oba vrátí ke svým profesím. Že Nicolas bude zas advokátem a Carla zpěvačkou.

Zní to logicky, zdání však klame. Sarkozy advokacii nedělal třicet let. A Carle prý zase většina jejích někdejších fanoušků zazlívá, že zradila a spolčila se s jejich úhlavním nepřítelem. Takovou zpěvačku prý už poslouchat nebudou.

Dobojováno. Hvězdný pár se loučí.
Dobojováno. Hvězdný pár se loučí. | Foto: Reuters

Politický škraloup

Carla Bruniová-Sarkozyová kdysi řekla, že jí imponují muži, co mají moc nad jadernými hlavicemi. Na Twitteru už proto kolují vtipy, jak Sarkozyho "pouští k vodě". A úvahy na téma, jakou že kariéru udělá bývalá topmodelka, zpěvačka, herečka a nakonec i první dáma Francie teď.

Pravdou je, že už na podzim má Bruniové-Sarkozyové vyjít další album. Po dlouhých čtyřech letech.

Znalci francouzské hudební scény však pochybují, že bude mít stejný úspěch jako její debut před deseti lety. Ne proto, že by se zhoršila kvalita jejího projevu. Překážkou Carle zřejmě bude její politické angažmá.

I když Sarkozyho manželka ráda zdůrazňuje, že má nepolitickou náturu, zejména v posledních letech - a zvláště pak během nedávné předvolební kampaně - prokázala pravý opak.

Zpěvačka, která přišla o publikum

"Když vidím, co se děje v Řecku, nahání mi to hrůzu," řekla Bruniová-Sarkozyová letos v únoru s tím, že ve Francii může něčemu takovému zabránit jen její muž.

I jako první dáma se hodně angažovala, čímž ještě více politicky splynula se svým manželem.

"Její šansony dříve poslouchali hlavně pokuřující polointelektuálové na terasách kaváren na pařížském Levém břehu," připomíná server Welt Online. Právě těm ale Sarkozyho politika nejvíc vadila.

"Carla Bruniová-Sarkozyová bude mít potíže existovat jako umělkyně," myslí si teď francouzský hudební kritik Bertrand Dicale. "Bude tu tendence zaměňovat politickou figuru se zpěvačkou."

Sarkozyovi na procházce s dcerou.
Sarkozyovi na procházce s dcerou. | Foto: Profimedia.cz

Konec v politice?

Ani její muž to nebude mít jednoduché.

V 57 letech má na skutečný důchod ještě čas. S jeho naturelem si navíc nikdo dost dobře nedokáže představit, že by zůstal doma a staral se třeba o svou malou dceru.

"Povedu jiný život," řekl před časem, když se ho novináři ptali, co bude dělat, pokud bude nucen z prezidentské funkce odejít. "Mé místo už nemůže být stejné, po 35 letech v politických úřadech."

Zatímco zpočátku tuhle větu všichni interpretovali jako Sarkozyho definitivní sbohem politice, po volbách jsou komentátoři opatrnější. Teď říkají jen to, že vyloučil další kandidaturu na prezidenta.

Sarkozyho inspirace

Podle Francka Louvriera, jednoho z jeho nejbližších spolupracovníků, se Nicolas Sarkozy už brzy zaregistruje u pařížské advokátní komory. Sotva ale bude zastupovat klienty coby advokát u soudu.

Mnohem pravděpodobnější je, že si bude vydělávat podobným způsobem, jako jeho političtí kolegové z jiných zemí.

Třeba že bude kasírovat obří honoráře za přednášky, jako to dělá Američan Bill Clinton (což podle magazínu Le point v roce 2008 i sám připustil).

Co dál?
Co dál? | Foto: Reuters

Nebo sedět na dobře placeném místě v některé z velkých francouzských firem, jako jsou Vivendi nebo Total - pro změnu po vzoru bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera.

Mluví se i o variantě á la Brit Tony Blair, podle níž by se francouzský exprezident mohl angažovat na poli mezinárodní diplomacie, třeba při poválečné obnově Libye.

"Když byl někdo prezidentem republiky, nemá chuť začínat znovu od nuly," řekl prý nedávno podle listu Le Parisien.

Na živobytí bude

Sarkozyovým ale nejde o to, aby se "nějak" uživili. Třiačtyřicetiletá Carla Bruniová-Sarkozyová má takový majetek, že by do smrti pracovat nemusela.

Nicolas Sarkozy se zase může spolehnout na stát: podle francouzských médií mu renty za funkce, které v politice vykonával, vynesou měsíčně až 13 tisíc eur.

Jako bývalá hlava státu navíc může být členem takzvané Ústavní rady, kde si přijde na dalších 12 tisíc za měsíc.

 

Právě se děje

Další zprávy