Na žíněnce mě mají za zvíře, říká zápasnice sumo. Do profesionálního ringu má ale vstup zakázán

Zahraničí Viktor Pecha, Zahraničí
6. 8. 2017 21:12
V profesionálním sumu je přísně zakázané, aby zápasily ženy. Nesmí dokonce ani vstoupit do ringu. Sedmnáctiletá mongolská dívka Bum-Erdene Tuvšinjargalová však na to nedbá, v amatérském sumu se stala světovou šampionkou a pomýšlí i na prestižní profesionální turnaje v Japonsku. Pokud by se v budoucnu ale nezměnila pravidla suma, má vymyšlenou i zálohu - mohla by se stát první trenérkou suma v Mongolsku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ulánbátar - Nejprve se dívala na zápasy sumo v televizi se svými prarodiči. Později se sama dala na judo. Od něj byl jen malý krok ke sportu, o kterém jako dítě snila.

"Sumu jsem věnovala své srdce," popisuje 17letá Mongolka Bum-Erdene Tuvšinjargalová britské stanici BBC. "Chci se mu věnovat až do nejvyšší úrovně."

Mongolský národ je posedlý sumem. Z této asijské země ostatně pochází i mnoho úspěšných zápasníků.

Sama Tuvšinjargalová je světovou šampionkou. Ovšem jen v amatérské kategorii, kde mohou působit ženy. Při trénincích v domovském Ulánbátaru tak sní o tom, že se jednou stane profesionální zápasnicí sumo, takzvanou rikiši.

Zápasníci rikiši se scházejí šestkrát ročně v různých městech Japonska, kde spolu soupeří o titul vítěze turnaje. Mongolové se většinou umisťují na nejvyšších příčkách.

Například Hakuhó Šó je držitelem rekordu 33 vyhraných turnajů. V roce 2010 dokonce vyhrál 63 zápasů v řadě.

Ženám vstup zakázán

Oficiální turnaje v sumu ale nejsou ženám otevřeny. Profesionální sumo se totiž praktikuje jen v Japonsku, kde je tradicí, že se ho účastní pouze muži.

Kdysi se jednalo o náboženský obřad s přísnými pravidly. Za poslední desítky let se sumo sice nesmírně změnilo, ale nádech spirituality mu zůstal. Ženy tak nesmí nejen zápasit, ale ani vstoupit do ringu.

Ani v Mongolsku není situace lepší. Přestože je tu sumo velmi populární, amatérské ženské zápasy tamní televize stejně nevysílá.

Podle Tuvšinjargalové jsou tak lidé často překvapeni, že se zápasení věnují i ženy a dívky. O to víc je pak udiví, když vidí, co dokážou.

"Tady na žíněnce mě mají za zvíře, ale když jdu ven, jsem jen obyčejná holka," vysvětluje.

Jasná šampionka

Tato 17letá dívka začala se sumem v roce 2015 - a rovnou na juniorském mistrovství světa. Z neoficiálního šampionátu odešla rovnou s bronzovou medailí.

Loni svůj výsledek vylepšila na zlato a za dva roky se přesune až do kategorie žen.

Tuvšinjargalová podle svých slov nachází velkou oporu ve svém trenérovi, bývalém rikiši.

"Myslím, že se stane nejméně třikrát světovou šampionkou v těžké váze," předpovídá Gankhyak Naranbat, sám držitel zlaté medaile ze Světových her. To by zlomilo světový rekord.

Jednou herečkou

I kdyby se to Tuvšinjargalové podařilo, do světa profesionálního suma má ale dveře zavřené. Stejně tak i směrem ke kariéře, díky které by si jednou mohla vydělávat na živobytí pomocí suma.

Amatéři většinou nezískávají sponzorství. Mongolská vláda sice uděluje medailistům i finanční odměny, ale každý rok se v zemi koná jen jedna hlavní mezinárodní soutěž. A odměna za jednu medaili, byť zlatou, jako celoroční "plat" nestačí.

Dívka tak do budoucna zvažuje kombinaci herecké kariéry a sportu, jako to udělala její oblíbená filmová hvězda, Jackie Chan. Nebo by se mohla stát první trenérkou suma v zemi.

Nyní se po skončení střední školy hlásí na vysokou. A vyhlíží Světové hry v roce 2021, případně jednou i olympiádu - pokud se změní pravidla suma.

Video: YouTube
 

Právě se děje

Další zprávy